pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Niemiecki badacz Friedrich Blumenfeld na kartach swojej książki stwierdza, że wreszcie odnalazł ...
2020-03-20 10:00:00
książka
Kwiat Pendżabu
 „Kwiat Pendżabu”
Friedrich Blumenfeld
„Kwiat Pendżabu”
tłum. I. Kania, Wyd. BLG, 2020
Czyta się 1 minutę

Najnowsza książka znanego niemieckiego badacza przede wszystkim zdaje relację z jego wieloletniej fascynacji pewną legendą azjatycką. Botanik – zaintrygowany opowieściami z Pendżabu o księżniczkach, które pod wpływem śmiertelnego zagrożenia zostały przemienione w kwiaty i w tej postaci czekają od wieków na swoje odkrycie – od dekad poszukiwał tych unikatowych roślin, choć stawiało to pod znakiem zapytania jego akademicką reputację. Wreszcie się udało (o czym Blumenfeld informuje czytelników z wielką satysfakcją). Na kartach swojej książki stwierdza, że wreszcie odnalazł kwiat, którego poszukiwał przez większość życia. Co ciekawe, w jednej z gdańskich kwiaciarni. Kwiat róży, który mówił zarówno w sanskrycie, jak i w języku polskim, zapewniał, że nazywa się Prithika. Badacz błys­kawicznie wyraził chęć zakupu kwiatu; sprzedawca zgodził się, pod warunkiem że w zamian uzyska wszystko, co posiada Niemiec, łącznie z jego tytułem naukowym. Oszołomiony szczęściem Blumenfeld przystał na to, a roślina momentalnie przeobraziła się w piękną dziewczynę z Pendżabu. Badacz rychło poślubił księżniczkę, dowodząc tym samym naukowej prawdziwości swojej wiary, z której tak szydzili jego koledzy uniwersyteccy.

Jest to książka niezwykle budująca moralnie i piękna, właściwie wykazująca cechy romansu; dodatkowego smaku dodaje oczywiście fakt, że nie mamy tutaj do czynienia z fikcją, lecz z autobiografią ważnej osobistości europejskiego świata kultury. Niepokoi jedynie, że na którymś z niemieckich uniwersytetów musi obecnie wykładać żądny pieniędzy i tytułów naukowych gdańszczanin.

Czytelniczko, Czytelniku,

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto już teraz aby czytać i słuchać artykułów z bieżącego numeru!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!