Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Spektakl wciąga, niekoniecznie w przyjemnym znaczeniu. Recenzuje
2016-12-19 00:00:00
„Kieł”
Reżyseria: Bartosz Żurowski, Tekst: Marcin Cecko na podstawie filmu Yorgosa Lanthimosa
„Kieł”
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Bartosz Żurowski już nie jest najważniejszym w kraju reżyserem przed debiutem, bo zadebiutował. Na razie robi jak wszyscy: cudze, z kina wzięte. Scenariusz o trąconej rodzince, która będąc z Grecji, od razu ma jakiś kompleks Edypa albo Oresteję na chacie – prawie się pozabijają. Dolega im przewlekłe niewychodzenie z domu. W roli mamy i taty państwo Bielińscy, małżeństwo w realu. Pan Mirosław to aktor, jak to się mówi, przekochany, więc gdy gra demona, mamy oczy jak pięć złotych. Naprawdę się bałem.

Na próbach było dużo jogi, i to czuć ze sceny, to całe zaplecze, ten teatr „do wewnątrz”, którego nie psują tzw. zabawki, czyli multimedia. Spektakl wciąga, niekoniecznie w przyjemnym znaczeniu. Ma szansę okazać się „opozycyjny”, skoro obrabia nędzę heteroseksualizmu – że może nie wszyscy powinni mieć dzieci. Dziewczynki są na niebiesko, chłopcy – na różowo! Reżyser rozumie swój temat i swą kameralną przestrzeń, umówił się z aktorami na mówienie Lupą, bez megafonu w gardle. Bo prawdziwie groźne jest nie podnieść głosu. Wreszcie w tych Kielcach coś im się udało!

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!