Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wielką autobiograficzną opowieść, która nadal inspiruje ludzi na całym świecie, recenzuje
2018-09-14 00:00:00

Ho Hsien-ku
Droga obłoków

Ho Hsien-ku

Nareszcie ukazał się pierwszy polski przekład klasycznego tekstu z VII w. p.n.e. To wielka autobiograficzna opowieść, która nadal oddziałuje, nadal inspiruje ludzi na całym świecie. Jak pisać o takim arcydziele? Myślę, że zamiast oddawać się nieistotnym historycznym czy literaturoznawczym dywagacjom, pozwolę sobie naszkicować dzieje tego niezwykłego życia, co – jak sądzę – okaże się wystarczającą zachętą do tej niezwykłej lektury.

Otóż panna Ho zaskoczyła świat już w dniu swoich narodzin, rodząc się z sześcioma złotymi włosami. Jako nastolatka miała sen, w którym przyśnił jej się stary alchemik, objawiając jej przeznaczenie. Zdecydowała, że nie wyjdzie za mąż i odda swoje życie zgłębianiu tao. Ojciec był temu przeciwny; dopiero gdy matka przypomniała o cudzie sześciu włosów, ojciec ustąpił. Ho Hsien-ku przeniosła się w góry. W jej diecie nie było już miejsca dla żadnych konwencjonalnych potraw: jadła igły sosen. Potrafiła spać na lodzie. Swoją uczonością zdumiewała mądralińskich tamtych czasów. Szybko zwróciła na siebie uwagę cesarzowej T’ang, która chciała poznać jej sekret, tajemnicę długowieczności, tak by móc rządzić do końca świata. Panna Ho wyczuła tę samolubną intencję. Kiedy pojawili się ludzie cesarzowej, aby ją pojmać, panna Ho pokryła swoje ciało robakami i udawała zmarłą. Żołnierze dali się nabrać i odeszli. Ho przeżyła w górach około 200 lat. Więcej czasu nie potrzebowała: jej ciało stało się na tyle lekkie, że niezauważalnie oderwało się od ziemi i poleciało do góry, do krainy nieśmiertelnych.

Tyle wystarczy powiedzieć, by było jasne, dlaczego o Ho Hsien-ku mówi się do dziś jako o patronce taoistek.

Naprawdę warto nie przeoczyć tej książki w natłoku wydawniczych nowości, świetnie zresztą przełożonej i bardzo przyzwoicie wydanej.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!