pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Kup sobie letni spokój. Bez wychodzenia z domu i bez kosztów przesyłki na terenie całej Polski.

Kup numer letni

Numer letni (3/2020) dostępny jest także w pakiecie z numerem wiosennym (2/2020) za dodatkową złotówkę, bez dodatkowych kosztów wysyłki na terenie Polski.

Kup numer letni i wiosenny
Przekrój
Niezwykłą książkę popularnonaukową wpisującą się zarówno w pożyteczną modę historiograficzną, ...
2019-03-22 10:00:00
książka
Historia rozwodów

Niezwykła książka popularnonaukowa wpisująca się zarówno w pożyteczną modę historiograficzną, jak i w zapotrzebowanie na wiedzę o dziejach zachodniej obyczajowości. Po takich tytułach, jak Historia rodziny, Historia dzieciństwa czy Historia miłości doczekaliśmy się wreszcie Historii rozwodów. Norman Clarke, uznany specjalista w zakresie nowożytności, dzięki gruntownym badaniom archiwalnym stwierdził, że początek europejskich rozwodów przypada na przełom XIX i XX w., natomiast istna ich eksplozja miała miejsce pod koniec XX w. Zdaniem autora Historii rozwodów niektórzy historycy błędnie widzą przyczynę tego zjawiska w poluzowaniu obyczajów i w wyzwoleniu seksualnym. Wytłumaczenie tkwi gdzie indziej, w popularyzacji pewnej formy wspólnego spędzania czasu przez pary małżeńskie – mianowicie w spędzaniu czasu na kajakach. Okazuje się, że jednoczesne wiosłowanie i sterowanie w warunkach stresu wywołuje ogromne napięcie, którego nie są w stanie znieść najlepsze węzły małżeńskie. Współczesny łatwy dostęp do kajaków i spływów stanowi poważne ryzyko dla europejskiego modelu monogamicznego.

Historia rozwodów to świetnie napisane studium, które nie tylko daje do myślenia – twierdzę, że niektórzy czytelnicy dzięki tej lekturze dowiedzą się, jak uniknąć klęski.
 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!