Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O powieści, którą odczytano jako przestrogę przed rewolucją industrialną, pisze
2016-12-19 00:00:00
Frankenstein
„Frankenstein”
Mary Shelley
„Frankenstein”

Przed 200 laty 19-letnia Mary zaczęła pisać powieść. Straciła już matkę i jedno z dzieci, przeżyła samobójcze i tragiczne śmierci innych bliskich. W jej wyobraźni zrodziła się postać krnąbrnego naukowca, odrzucającego akademickie dogmaty i śmiertelność. Doktor Frankenstein – notorycznie mylony ze swym bezimiennym „synem” – powołuje do życia nowego człowieka. Potężny stwór sklecony ze szczątków, ocucony uderzeniem pioruna (nadchodzi elektryczność!), otwiera żółte oko. Frankenstein odwraca się ze wstrętem. A dobroduszny wynalazek o podejrzanie licznych talentach lingwistycznych, telepatycznych oraz romantycznej duszy szuka w świecie zemsty za brak miłości. Morduje.

Mistrz i jego kontrowersyjne dzieło spotkają się na krańcach globu. Świadkiem ich konfrontacji będzie podróżnik – kapitan Walton, narrator tej historii.

Tuż po premierze w 1818 r. obrazoburczą książkę przypisywano mężczyźnie. Shelley opublikowała ją incognito, a wiktoriańskim elitom nie mieściło się w głowach, że nową erę odkryć obwieszcza kobieta i debiutantka. Powieść odczytano jako przestrogę przed rewolucją industrialną. Ale Shelley była bardziej futurystyczna i dalekowzroczna – na długo przed żarówką i sztuczną inteligencją przepowiedziała ludzkości jej następcę. Nowy gatunek, sprawniejszy od homo sapiens, niezagrożony śmiercią – Święty Graal nauki, wciąż stanowiący tabu.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Paulina Wilk

Paulina Wilk

Redaktorka działu Kultura i społeczeństwo w kwartalniku „Przekrój”, pisarka i publicystka zajmująca się literaturą i problematyką rozwoju globalnego. Opublikowała m.in. „Lalki w ogniu” o Indiach współczesnych oraz „Pojutrze. O miastach przyszłości”, a także serię bajek o misiu Kazimierzu dla dzieci i niezupełnie dorosłych. Współtworzy Fundację „Kultura nie boli”, centrum literackie Big Book Cafe oraz międzynarodowy festiwal czytelniczy Big Book Festival.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!