Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O powieści, którą odczytano jako przestrogę przed rewolucją industrialną, pisze
2016-12-19 00:00:00
Frankenstein
„Frankenstein”
Mary Shelley
„Frankenstein”

Przed 200 laty 19-letnia Mary zaczęła pisać powieść. Straciła już matkę i jedno z dzieci, przeżyła samobójcze i tragiczne śmierci innych bliskich. W jej wyobraźni zrodziła się postać krnąbrnego naukowca, odrzucającego akademickie dogmaty i śmiertelność. Doktor Frankenstein – notorycznie mylony ze swym bezimiennym „synem” – powołuje do życia nowego człowieka. Potężny stwór sklecony ze szczątków, ocucony uderzeniem pioruna (nadchodzi elektryczność!), otwiera żółte oko. Frankenstein odwraca się ze wstrętem. A dobroduszny wynalazek o podejrzanie licznych talentach lingwistycznych, telepatycznych oraz romantycznej duszy szuka w świecie zemsty za brak miłości. Morduje.

Mistrz i jego kontrowersyjne dzieło spotkają się na krańcach globu. Świadkiem ich konfrontacji będzie podróżnik – kapitan Walton, narrator tej historii.

Tuż po premierze w 1818 r. obrazoburczą książkę przypisywano mężczyźnie. Shelley opublikowała ją incognito, a wiktoriańskim elitom nie mieściło się w głowach, że nową erę odkryć obwieszcza kobieta i debiutantka. Powieść odczytano jako przestrogę przed rewolucją industrialną. Ale Shelley była bardziej futurystyczna i dalekowzroczna – na długo przed żarówką i sztuczną inteligencją przepowiedziała ludzkości jej następcę. Nowy gatunek, sprawniejszy od homo sapiens, niezagrożony śmiercią – Święty Graal nauki, wciąż stanowiący tabu.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Paulina Wilk

Paulina Wilk

Redaktorka działu Kultura i społeczeństwo w kwartalniku „Przekrój”, pisarka i publicystka zajmująca się literaturą i problematyką rozwoju globalnego. Opublikowała m.in. „Lalki w ogniu” o Indiach współczesnych oraz „Pojutrze. O miastach przyszłości”, a także serię bajek o misiu Kazimierzu dla dzieci i niezupełnie dorosłych. Współtworzy Fundację „Kultura nie boli”, centrum literackie Big Book Cafe oraz międzynarodowy festiwal czytelniczy Big Book Festival.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!