pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
„Gorzkie chwile” to ciąg perypetii udręczonej bohaterki, jej spadków nastrojów czy też upadków ...
2019-06-01 23:58:00
książka
Fala niemocy
„Gorzkie chwile”
A. Lampowska
„Gorzkie chwile”
Wyd. BLG, 2019
Czyta się 1 minutę

Oto autorka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Gorzkie chwile to bowiem (kapitalna) kontynuacja słynnych Dołujących chwil.

Powieść od pierwszej strony zalewa nas, czytelników, gęstą falą niemocy. Kolejne rozdziały to ciąg dalszy perypetii udręczonej bohaterki, jej następne spadki nastrojów czy też upadki w nicość. Zmagania z niedającą się domyć patelnią, z powszechną drożyzną, brakiem odpowiedniej pracy, pozbawionymi znaczenia więziami międzyosobowymi, pustką, która przenika każdy najdrobniejszy element bytu.

Gorzkie chwile pełne są świetnych aforyzmów („Lepiej by było, gdyby było inaczej”), spostrzeżeń egzystencjalnych („W życiu nie jest lekko”), spostrzeżeń socjologicznych („Ludzie to świnie”) czy pogłębionych uwag o charakterze nihilistycznym („Świat jest do kitu”).

Wart podkreślenia autentyzm bije od głównej postaci, studentki Agnieszki, która nigdy nie zdradziła siebie wiarą w istnienie pozytywnych faktów egzystencji.

Gorzkie chwile to również znakomita lekcja fabularnego rytmu, skuteczne wciąganie czytelnika w sam dół psychicznego nie wiadomo czego, gdzie zanika jakakolwiek chęć działania. Efekt jest taki, że ledwo docieramy do ostatniej strony książki; po jej końcowych wersach wzrok już tylko się ślizga, bez najmniejszego zrozumienia.

Krótko mówiąc, powieść Lampowskiej to bardzo ważna i potrzebna książka.

 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!