Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Sensacja! Kilka miesięcy temu spadkobiercy Marcela Prousta wprawili w osłupienie redakcję Gallimarda, ...
2017-05-13 10:00:00

Eleganckie zabójstwo

Eleganckie zabójstwo
Eleganckie zabójstwo
Marcel Proust, tłum. Joanna Grochocka
Eleganckie zabójstwo
Wydawnictwo Lokator, 2005.

To bez wątpienia jedna z największych sensacji dekady, swoim zasięgiem znacznie przekraczająca granicę świata literatury. Kilka miesięcy temu spadkobiercy Marcela Prousta wprawili w osłupienie redakcję Gallimarda, przynosząc tajemniczy rękopis, nad którym autor W poszukiwaniu straconego czasu pracował w ostatnich tygodniach życia. Tekst został opublikowany błyskawicznie i wciąż nie schodzi z czołowych miejsc na listach najlepiej sprzedających się tytułów. I nic w tym dziwnego, jeśli uświadomić sobie, że Proust napisał... kryminał. Nie psując przyjemności obcowania z tą książką, która zaskakuje każdą kolejną stroną, powiedzmy tylko tyle, że Eleganckie zabójstwo to ponoć autentyczna historia cukiernika-libertyna, którego psychologiczny konflikt z matką swego czasu poruszył całym Paryżem. Jest już pewne, że biografowie Prousta i historycy literatury będą musieli zrewidować wiele ze swych utartych interpretacji (po tej lekturze Francuz nie będzie nam się kojarzył jedynie z magdalenką). Należy także zauważyć, że polski przekład wypadł znakomicie, wiernie oddając kalambury i słowne igraszki z lubieżnym podtekstem. 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!