Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Z okazji 80. urodzin Bruce’a Wayna, czyli playboya i filantropa, który nocą zakłada strój Batmana, ...
2019-08-05 23:59:00
komiks
Dziadek Wayne
Czyta się 2 minuty

W marcu 1939 r. do sprzedaży w USA trafił 27. numer magazynu komiksowego Detective Comics. Na jego okładce po raz pierwszy w historii pojawiła się postać w czarnej masce na twarzy ze spiczastymi uszami i wielkimi błoniastymi skrzydłami. Mężczyzna zdawał się przeskakiwać na linie nad dachami domów, trzymając za szyję człowieka w garniturze. To był Batman, dziś najbardziej ikoniczna postać nie tylko amerykańskiej popkultury. Detective Comics ukazuje się nieprzerwanie do dziś – jest już ponad tysiąc numerów!

Z okazji 80. urodzin Bruce’a Wayna, czyli playboya i filantropa, który nocą zakłada strój Batmana, by strzec Gotham City przed złem, Egmont wydał kolekcjonerski zestaw komiksów. To absolutne „batklasyki”: Długie Halloween, Zabójczy żart, Powrót Mrocznego Rycerza i Hush (ten ostatni nie aż tak kultowy) – w czarno-białej wersji i powiększonym formacie. Kupując te cztery dzieła jednocześnie (zestaw nazwano Batman Noir), czytelnik dostaje w bonusie bardziej aktualne perypetie Batmana i Catwoman, też niekolorowe. Zestaw robi wrażenie, jego cena również. U mnie budzi ponadto pewne wątpliwości. Długie Halloween bez kolorów Gregory’ego Wrighta czy Powrót Mrocznego Rycerza bez barw nakładanych przez Lynn Varley raczej tracą wizualnie (choć sama kreska Sale’a czy Millera i Jansona oczywiście jest kapitalna), bo są wręcz organicznie zespolone z rysunkiem tuszem. Pozostałe tytuły na pewno nie stracą na czarno-białej wersji, a dodatkowy album wręcz zyskuje na braku komputerowo generycznych kolorów. Mnie z tego zestawu najbardziej pociąga Hush, bo rysował go Jim Lee w czasach swojej świetności. Oczywiście cały pakiet Batman Noir kusi (nie było w Polsce jeszcze tak wydanego „Nietoperza”), ale to raczej rzecz dla kolekcjonerów i fanów kreski konkretnych artystów.

Batman Noir: Długie Halloween, Zabójczy żart, Powrót Mrocznego Rycerza, Hush, Pewnego dnia
rys. Tim Sale, Brian Bolland, Frank Miller i Klaus Janson, Jim Lee, Lee Weeks i Michael Lark
scen. Jeph Loeb, Alan Moore, Frank Miller, Tom King
Egmont, 2019
 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Łukasz Chmielewski

Krytyk i dziennikarz, redaktor naczelny AlejaKomiksu.com, autor książki „Z każdej strony. Rozmowy o polskim komiksie”, stypendysta MKiDN. Ojciec Loni i Henia. Czyta komiksy od dziecka, teraz także swoim dzieciom.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!