Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
„Depesze” są perłą reportażu wojennego i tzw. nowego dziennikarstwa stawiającego autora wewnątrz ...
2016-12-19 00:00:00
Depesze
„Depesze”
Michael Herr
„Depesze”

Zaczyna się od mapy Wietnamu na ścianie jego mieszkania w Sajgonie. Michael Herr, korespondent „Esquire”, wpatrywał się w nią zahipnotyzowany – w kraj, którego już nie było. Miał 27 lat, gdy w 1967 r.wylądował w Wietnamie. Spędził dwa lata jako reporter z frontu, z lądowisk będących jedyną ścieżką ratunku, z tonącej w ulewach dżungli, fantastycznych fajerwerkowych ostrzałów, helikopterów wypełnionych ciałami, narkotycznych odlotów chroniących przed dręczącymi snami, prowizorycznych szpitali pełnych fałszywej nadziei, posiłków z puszek zjadanych kilkanaście metrów od ofiar. I z wypełnionych koszmarnym strachem chwil oczekiwania na kolejny atak. Stworzył hipnotyzujący, chwilami psychodeliczny obraz wojny prowadzonej nowoczes-nymi środkami w rajskiej scenerii i filmowanej na żywo.

Depesze są perłą reportażu wojennego i tzw. nowego dziennikarstwa stawiającego autora wewnątrz opowieści. Jednym z najważniejszych świadectw historii XX w. Ale przede wszystkim zachwycają literackością. Zmieniają śmiertelny koszmar w estetyczne doznanie. Sięgając po wyrafinowane środki powieściowe, Herr jako jedyny wyjaśnił, skąd w oczach chłopców z jego pokolenia wzięła się martwa pustka.

Opublikował Depesze dopiero w 1977 r. Wcześniej przeszedł załamanie i rozpad rodziny. Później współtworzył Czas apokalipsyFull Metal Jacket. Zmarł w czerwcu 2016 r. Do końca pytano go o wojnę, nigdy się od niej nie uwolnił.

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Paulina Wilk

Paulina Wilk

Redaktorka działu Kultura i społeczeństwo w kwartalniku „Przekrój”, pisarka i publicystka zajmująca się literaturą i problematyką rozwoju globalnego. Opublikowała m.in. „Lalki w ogniu” o Indiach współczesnych oraz „Pojutrze. O miastach przyszłości”, a także serię bajek o misiu Kazimierzu dla dzieci i niezupełnie dorosłych. Współtworzy Fundację „Kultura nie boli”, centrum literackie Big Book Cafe oraz międzynarodowy festiwal czytelniczy Big Book Festival.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!