Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O tym, po jakie książki warto sięgnąć jesienią, pisze niezawodny kolektyw
2019-09-13 10:00:00
Czytać albo nie czytać

Czytać albo nie czytać – 4/2019

Czytać albo nie czytać – 4/2019
Czyta się 3 minuty

O ciele

Płynąc do domu
Deborah Levy, tłum. Marcin Sieduszewski

Francja. Środek lata. Sielskie wakacje dwóch par zaburza widok nagiego ciała Kitty pływającego w basenie. Ta historia nie rozwinie się w wakacyjną powieść obyczajową czy kryminał, mimo to Kitty mocno wpłynie na myśli i czyny bohaterów… Intymna, symboliczna i pełna emocji proza.

Jeszcze kocham. Zapiski intymne
Anna Świrszczyńska

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Ciało i dojrzała miłość w roli głównej. Dziennik poetki Anny Świrszczyńskiej zdradza jej niezwykłą osobowość, wrażliwość i wyzwolenie erotyczne, które kiedyś gorszyło, a dziś zachwyca. Polecamy do czytania razem z jej tomem wierszy Jestem baba.

Seksuolożki. Sekrety gabinetów
Marta Szarejko

Śmiałe i niezależne czy może pełne kompleksów i niepewności? Jak wygląda seksualność Polek po 50 latach od rewolucji przeprowadzonej przez Michalinę Wisłocką? Wywiady z polskimi seksuolożkami przeprowadziła Marta Szarejko. Potrzebne.

Znikająca ziemia
Julia Phillips, tłum. Jolanta Kozak

Kamczatka to miejsce, w którym kraj­obraz przenika bohaterów i mrozi od środka. Pod przykrywką kryminalnej intrygi – porwania dwóch sióstr – Julia Phillips opisuje stan utraty i tęsknoty. Bada przyczyny przemocy wobec kobiet i strukturę mechanizmów życia w małej społeczności. Świetny debiut.

Dookoła świata

Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata
Gaston Dorren, tłum. Anna Sak

Wciągająca opowieść o 20 najpopularniejszych językach na świecie. Na co dzień posługuje się nimi połowa ludzkości. Dorren przygląda się im z zacięciem językoznawcy, ale tak naprawdę opowiada o specyfice naszego myślenia, historii i przenikaniu się kultur. Warto.

Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz
Filip Springer

Nie sądź, że jesteś inny, lepszy, że komuś na tobie zależy… Znane w Skandynawii opresyjne „prawo Jante” wywodzi się z literatury (dokładnie z mrocznej powieści Aksela Sandemosego Uciekinier przecina swój ślad). Springer postanowił pojechać do Danii i zbadać, czy fikcja literacka nie zros­ła się z rzeczywistością. Przeplata tę fikcję z reportażem, co daje bardzo intrygującą mieszankę.

Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego 
Julia Hamera, Leszek Cichy, Marek Kamiński

Zrobić to, czego nie zrobili inni. Pokonać siebie, przekroczyć granice niemożliwego. Co pcha podróżników do wypraw ekstremalnych? Co daje im siłę do obcowania z groźną naturą w warunkach niesprzyjających życiu? Po co to robią? Czy są inni niż my? Odpowiedzi na te pytania udzielają pierwszy zimowy zdobywca Everestu i ekstremalny polarnik.

Męskie pisanie

Zaraz będzie po wszystkim
Grzegorz Uzdański

Dzień z życia domu spokojnej starości. Zakładu, jak nazywa to miejsce dyrekcja, lub umieralni, jak myślą o nim pacjenci. Śmierć i życie wyznaczają rytm tej powieści, w której zaraz wszystko się skończy, a jednak nikomu do tego końca się nie śpieszy. Ciepły i wzruszający portret człowieka.

Wrażliwy człowiek
Jáchym Topol, tłum. Dorota Dobrew

Topol powraca z nową powieścią po ośmiu latach przerwy. Oto starzejący się wędrowny aktor po długiej alkoholowo-artystycznej tułaczce po Europie trafia znów w swoje rodzinne strony. I nie poznaje ich. Mocny, niepudrowany obraz Republiki Czeskiej z okresu rządów Zemana i Babisza. Pod rozwagę.

Pomówmy szczerze
Julian Barnes, tłum. Katarzyna Kasterka

Wznowiona po 17 latach książka Barnesa nie traci na aktualności nie tylko dlatego, że opowiada o miłosno-małżeńskim trójkącie. Korzystając z tradycji angielskiej farsy, autor znakomicie portretuje międzyludzkie relacje i uwikłania miłosne. Koniecznie.

Zwolnij

Cień w cień. Za cieniem  Zuzanny Ginczanki
Jarosław Mikołajewski

Literacki reportaż o Zuzannie Ginczance, który ma dwoje bohaterów. Z jednej strony zamordowaną przez gestapo w czasie drugiej wojny światowej młodą poetkę żydowskiego pochodzenia, z drugiej – zafascynowanego od lat tą postacią reportażystę, który próbuje zrekonstruować jej historię. Przejmująca opowieść o miłości nie tylko do poezji.

Nieradość
Paweł Sołtys

Poetyckie opowieści o pamięci. Tu i teraz zakorzenione w przeszłości. Jak iść dalej? Co się robi, gdy się zostało pisarzem? Wzruszenia, tęsknoty, melancholie i muzyka słów. „Już niedaleko. Powtarzam to sobie w głowie. A potem jak w dzieciństwie, gdy czekało się na autobus bez książki albo rozmówcy, liczę sekundy na melodię”. Znowu warto.

Kot niebieski
Martyna Bunda

Nowa powieść autorki Nieczułości to historia rozpisana na prawie siedem stuleci. Zaczyna się od założenia klasztoru o surowej regule w Kartuzach na Pomorzu, czyli rodzinnej miejscowości Bundy. Ciekawe na różnych poziomach.

Dziennik końca świata
Wojciech Bonowicz

Z jakiegoś powodu autor, przyglądając się światu, postanawia, że jest pięknie. A przygląda się uważnie i z namysłem. W dodatku potrafi słuchać tak, że w jego obecności dzieci w nieskończoność wymyślają nowe zabawy, a dorośli zwalniają i odnajdują stracony czas. Lektura doskonała dla tych, co mają więcej myśli wewnątrz, a mniej na zewnątrz.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!