Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Krótkie recenzje m.in. książek „Nocne czuwania”, „Gombrowicz. Ja, geniusz”, „Labitynt ...
2017-09-19 00:00:00

Czytać albo nie czytać – 4/2017

Czytać albo nie czytać – 4/2017

Pytania o kobiecość

Mężczyźni objaśniają mi świat
Rebecca Solnit
tłumaczenie: Anna Dzierzgowska

Niektórzy mężczyźni objaśniają rzeczy, których objaśniać nie powinni, zamiast słuchać tego, co powinni – pisze autorka, amerykańska pisarka i działaczka feministyczna. Błyskotliwe i dające do myślenia eseje o prawie do wolności myślenia i bycia. Polecamy szczególnie męskim czytelnikom.

Nocne czuwanie
Sarah Moss
tłumaczenie: Paulina Surniak

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Macierzyństwo nie przynosi spełnienia. W każdym razie nie Annie, któ­ra ko­cha swoje dzieci, nie lubi jednak być mamą. Historyczna zagadka oraz smutny i dowcipny obraz współczesnego małżeństwa trzymają w napięciu do ostatniej strony.

Wielki marynarz
Catherine Poulain
tłumaczenie: Agata Kozak

Podobno na morzu człowiek nie udaje i jest tym, kim jest naprawdę. Kim jest Lili? Uciekinierką. Kobietą rybakiem łowiącą halibuty w ekstremalnych warunkach wód Alaski. Dziewczyną, która zakochała się w marynarzu. W tej książce są szczerość i żywioł. Literacka przygoda do polecenia.

Historia zaginionej dziewczynki
Elena Ferrante
tłumaczenie: Lucyna Rodziewicz-Doktór

Małe miasteczko na wybrzeżu Morza Jońskiego. Na plaży znika trzyletnia dziewczynka i choć szybko się odnajduje, nie kończy to jednak serii dramatycznych wydarzeń. Neapolitańska pisarka przywołuje wątki znane z wcześniejszych powieści. Dla wielbicieli.

W rodzinnym kręgu

Rdza
Jakub Małecki

Miłość i wojna. Trudne dzieciństwo i mroczna dorosłość. Małecki skupia życie w soczewce spotkań, zdarzeń, związków. Zafascynowany przemijaniem i przeznaczeniem prowadzi nas przez losy głównych bohaterów, poszukując prawdy o człowieku między normalnością a szaleństwem. Trzyma poziom z poprzednich powieści, ale my chcemy więcej!

Drugi koniec świata
Małgorzata Sobieszczańska

Macondo w Nowogródku. Mityczne opowieści, które pozwalają przeżyć największe traumy, i rodzina, w której nikt nie istnieje bez pozostałych. O ulotności życia, miłości, zdradzie i przetrwaniu. Prawdę o nas można znaleźć także w historiach naszych przodków.

Nazywam się Cukinia
Gilles Paris
tłumaczenie: Elżbieta Wilanowska

Cukinia trafia do domu dziecka po tym, jak przez przypadek strzela do swojej matki alkoholiczki. Brzmi jak koszmar. Nie jest nim jednak. Dom dziecka okazuje się miejscem o wiele przyjaźniejszym niż rodzinny krąg, a książkę czyta się jednym tchem.

Dziedzictwo
Ann Patchett
tłumaczenie: Anna Gralak

Upał i dżin w połączeniu ze świeżym sokiem pomarańczowym to mieszanka, która zamąci w życiu dwóch rodzin. Dwie matki, dwóch ojców, sześcioro dzieci i cała galeria charakterów, myśli oraz zdarzeń. Losy bohaterów przedstawione w perspektywie wielu lat pokazują wagę decyzji oraz to, jak toczy się życie, dzień po dniu.

Nie z tej ziemi

Gombrowicz. Ja, geniusz
Klementyna Suchanow

Brawurowa, rozpisana na dwa tomy biografia Witolda Gombrowicza. Skrupulatna kronika jego barwnego życia (same przypisy i indeks nazwisk w pierwszym tomie liczą niemal 100 stron), ale całość czyta się wartko. Zamiast schematu: „urodził się–napisał–umarł”, dostajemy wciągającą opowieść o pisarzu z krwi i kości.

Michał Bułhakow. Biografia mistrza
Aleksiej Nikolajewicz Warłamow
tłumaczenie: Margarita Bartosik

Porażki życiowe i błyskotliwe zwycięstwa w literaturze. Losy Bułhakowa doskonale opisuje wielokrotnie nagradzany autor książek biograficznych – Aleksiej Warłamow. Wyjątkowa lektura, po której od razu chce się sięgnąć ponownie po Mistrza i Małgorzatę.

Lem. Życie nie z tej ziemi
Wojciech Orliński

Najczęściej tłumaczony polski pisarz doczekał się wreszcie biografii. Znajdziemy w niej odpowiedź nie tylko na pytanie, jak przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, która poskutkowała słynnym donosem złożonym przez Dicka na Lema do FBI. Fascynująca lektura!

Solaris
Stanisław Lem
audiobook

Kultowa powieść w wersji do posłuchania. Historię Kelvina – psychologa, który ma wyjaśnić, co stało się z załogą na stacji badawczej na planecie Solaris, a nieoczekiwanie sam będzie musiał się zmierzyć ze swoją przeszłością, świetnie przeczytali m.in. Magdalena Cielecka, Robert Więckiewicz i Adam Woronowicz.

Na jesień

Śmierć przewodnika rzecznego
Richard Flanagan
tłumaczenie: Maciej Świerkocki

Przerażająca i fascynująca podróż przez życie przewodnika rzecznego w godzinie jego śmierci. Rwący nurt miesza różne wątki jego losów, chwile piękne i straszne z okrutną historią Tasmanii. Wcześniejsza niż Ścieżki Północy powieść urzeka charakterystyczną dla Flanagana narracją.

Labirynt duchów
Carlos Ruiz Zafón
tłumaczenie: Katarzyna Okrasko i Carlos Marrodán Casas

Ostatnia część sagi o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Powróci Barcelona i rodzina Sempere, pojawi się pewna tajemnicza mała dziewczynka, która nie da o sobie zapomnieć. Czytadło na jesienne wieczory raczej dla tych, którzy znają poprzednie tomy z cyklu.

Krąg
Dave Eggers
tłumaczenie: Marek Fedyszak

Media społecznościowe, e-maile, konta bankowe, zdjęcia – lubimy mieć wszystko w jednym miejscu, w Internecie. Koszt? Prywatność i coś jeszcze. Pod płaszczykiem wciągającej fabuły toczącej się w niedalekiej przyszłości Krąg stawia nam pytania o nasze relacje i życiowe wybory.

Jankeski fajter
Aura Xilonen
tłumaczenie: Tomasz Pindel

Polski wydawca nazywa głośny debiut 20-letniej Meksykanki „skrzyżowaniem Doroty Masłowskiej z Eduardo Mendozą”. Zdecydowanie na wyrost, chociaż ta historia o nielegalnym meksykańskim imigrancie w USA, wrażliwcu ze smykałką do ulicznych bijatyk, który wplątuje się w wielką aferę, napisana jest całkiem sprawnie. Niekoniecznie.
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!