Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
Wakacje to dobry czas na uzupełnienie zaległości lekturowych. Książki warte uwagi przedstawia
2020-06-19 10:00:00
Czytać albo nie czytać

Czytać albo nie czytać – 3/2020

Czytać albo nie czytać – 3/2020
Czyta się 3 minuty

Granice

Przez 
Zośka Papużanka

Odszedł, ale nie do końca. Po pięciu latach wrócił, żeby podglądać swoją porzuconą żonę przez obiektyw aparatu. Krok po kroku wchodzi głębiej w jej nowe życie. Nie dał jej prawa do zmian, więc jak śmiała? My patrzymy na podglądacza i sami podglądamy. Co zrobi, jak sobie radzi i kto jemu do tego bycia daje prawo? Książka o pisaniu. Lubimy takie.

Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt 
Izolda Kiec

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

„Nie upilnuje mnie nikt” to wers z wiersza Ginczanki Zdrada. „To ostrzeżenie niepokoi i ostrzega przed uzurpacją” – twierdzi Kiec i dlatego oprócz licznych wspomnień i faktów znajdziemy w tej biografii opowieść o wolności. Czytelnika czeka piękna podróż śladami mnożących się pytań i ginących tropów za uległą tylko włas­nym pragnieniom poetką.

Zuzanna Ginczanka. Książka do pisania 
oprac. i wybór tekstów Jarosław Mikołajewski

Z pierwszym wspomnieniem ruszamy w drogę z młodą, pełną nadziei poetką. Zachęca nas ono do poszukania własnej przygody. Można w tej książce notować, rysować i powracać do krótkich chwil zachwytu nad Ginczanką i jej poezją. Może będą jej zaraz towarzyszyć nasze wiersze? Albo listy? Dla kochających papier, bo na pewno jest coś, co warto zapisać.

Miłość w myśleniu

Przechytrzyć historię
Aaron Lansky, tłum. Agnieszka Nowak-Młynikowska

W latach 80. pewien młody człowiek postanowił ocalić wszystkie książki napisane w języku jidysz. I dokonał tego! Zamiast planowanych kilkudziesięciu tysięcy tomów odnalazł ponad milion! W piwnicach, na strychach, na śmietnikach i w prywatnych bibliotekach. To jego opowieść o tym niezwykłym i szalonym projekcie.

Rozmowy o przyszłości. W którą stronę zmierza świat?
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Przyszłość jest zagadką, ale rozmowy o niej mogą oswajać zarówno nasze prywatne, jak i cywilizacyjne lęki. Zwłaszcza jeśli rozmówcy są przenikliwi i doświadczeni w myśleniu. Czy przyszłość jest dziś, tylko nierówno dystrybuowana? Czy nasze relacje są zagrożone przez rozwój technologii? Czy bez troski o środowisko jesteśmy w stanie przetrwać jako ludzkość? Najwięksi pisarze i myśliciele dzielą się z nami swoimi przeczuciami na temat tego, co dopiero nastanie.

Gniew
Tomasz S. Markiewka

Gniew, czyli odrzucenie zastanego porządku rzeczy, nie ma dobrej reputacji, ale prawda jest taka, że to wszechobecna siła sprawcza. Ogarniał zarówno greckich bogów, jak i współczesne aktywistki społeczne. Ma różne oblicza, niesie zniszczenie, a jednocześnie umożliwia walkę o wznios­łe cele i społeczne ideały. Autora interesuje, jaką rolę odegrał we współczesnej Polsce. Złość tłumów, obywatelski sprzeciw, czyli gniew jako zjawisko polityczne. Ciekawe.

Tischner
Wojciech Bonowicz

Rewelacja! Tak w 1997 r. „Przekrój” zachęcał, żeby przeczytać publikowaną w odcinkach na jego łamach Historię filozofii po góralsku. Tym razem polecamy fenomenalny reportaż biograficzny o księdzu-filozofie. Całą złożoność Tischnera odkrywamy przez pryzmat jego dzienników, rozważań filozoficznych, wspomnień i archiwaliów. Lubił cytować Leśmiana i czasem mylił skarpetki. „Trzeba mieć miłość w myśleniu” – twierdził, a my zgadzamy się na to życiowe motto.

Podróże do źródeł

Wdzięczność
Delphine de Vigan, tłum. Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak

Michka, niegdyś korektorka w gazecie, musi zamieszkać w domu opieki. Starość zaczyna jej doskwierać – umykają jej słowa, gubi je, traci dostęp do języka (tylko w snach nie ma problemu z mówieniem, ale dręczą ją wojenne koszmary). Odchodzenie w powieści de Vigan jest przejmujące i bolesne, bo łączy się z niemożnością komunikacji z bliskimi. Kameralna i wzruszająca opowieść o starości. Koniecznie.

Turbulencje
David Szalay, tłum. Dobromiła Jankowska

Bohaterów Szalaya spotykamy na chwilę, w przelocie między lotniczymi podróżami. To jednak wystarczy, by odkryli przed nami swoje słabości, lęki i miłosne sekrety. „Jakie to teraz proste, kupić bilet lotniczy, podróżować po świecie” – stwierdza jedna z bohaterek, uświadamiając nam, jak szybko rzeczywistość może zacząć odbiegać od opisującej ją fikcji.

Na lato

Faworyty 
Manuela Gretkowska

Urok, celny dowcip czy libertyński bezwstyd? Na króla działają różne miłosne sztuczki. Trzy faworyty Stanisława Augusta rywalizują o jego względy i dominację na dworze. Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha w erotyczno-historycznym czworokącie, czyli brazylijska telenowela wprost z rodzimego podwórka. Może być.

Języczni. Co język robi naszej głowie
Jagoda Ratajczak

Niemowlęta płaczą inaczej we Francji, a inaczej w Niemczech, ponieważ melodia tych języków się różni. Zbiór esejów, w których autorka skupia się głównie na kwestii dwu- i wielojęzyczności. Czy to, ile znamy języków, zmienia sposób naszego myślenia? Czy mówiąc w obcym języku, stajemy się kimś innym? Interesujące.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!