Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Lektury w Dniu Czytania Książek polecają
2019-06-17 10:00:00
Czytać albo nie czytać

Czytać albo nie czytać – 3/2019

Czytać albo nie czytać – 3/2019

LATARNIA W MROKU

Nadzieja w mroku. Nieznane ­opowieści, niebywałe możliwości
Rebecca Solnit tłum. Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak

Zbiór esejów Solnit ukazał się w USA w 2004 r. Był odpowiedzią na zarządzoną przez prezydenta Busha jr. inwazję na Irak. Stał się bestsellerem. Jego wznowienie sprzedało się po wyborczym zwycięstwie Trumpa jeszcze lepiej. Solnit opisuje działania aktywistów, którzy postanowili zmienić świat na lepsze. Udowadnia, że w każdych czasach można coś zrobić.

Substancja nieuporządkowana
Adam Zagajewski

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Metaforę Zagajewski nazywa pieszczot­liwie „czekoladą dla umysłu”. Tomik esejów wynikł z niezgody na wyrugowanie jej ze współczesnego dyskursu. Zagajewski szuka też miejsca dla poezji czy muzyki w teraźniejszości zdominowanej przez szybkiego newsa. Rozumie ten głód. Sam mu często ulega. Ale namawia, żeby czasem zrobić sobie przyjemność czymś oderwanym od codzienności.

Po piśmie
Jacek Dukaj

Czym jest powieść popiśmienna i literatura przeżyć pozasłownych? Po epoce mowy i pisma nastała nowa forma opowieści o naszych uczuciach, do której nie potrzebujemy słów, nazwana przez autora „transferem przeżyć”. Po piśmie to nie książka s.f., tylko przenikliwy i błyskotliwy esej o zmianie naszej świadomości, którą trudno dostrzec, gdy właśnie się dokonuje. Dukaj potrafi, aż przechodzą dreszcze.

SZCZERY PORTRET

Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje
Charlie LeDuff, tłum. Kaja Gucio

Autor bestsellerowego Detroit. Sekcja zwłok Ameryki znów rusza w reporterską podróż po Ameryce klasy C. Przemierza pełen bezrobotnych Pas Rdzy i zagląda do upijającej się w smętnym barze Dakoty Północnej. Przy okazji pokazuje, dlaczego wyborczy triumf Trumpa nie tylko był możliwy, ale wręcz nieunikniony oraz jak mało z tego zrozumiały elity i wielkie media. Pod rozwagę.

Pusty las
Monika Sznajderman

Opowieść o Beskidzie Niskim, w którym autorka – pisarka i szefowa Wydawnictwa Czarne – mieszka ze swoim mężem Andrzejem Stasiukiem od ponad 30 lat. Wołowiec, Czarne, Siary, Puste Pole – niegdyś żyły w tej okolicy setki ludzi, dziś jest ich kilkudziesięciu, kilku albo nie ma zupełnie nikogo. Przeszłość i teraźniejszość miejsc, skąd zniknęli już dawni mieszkańcy: Łemkowie, Romowie czy poszukiwacze ropy naftowej z przełomu XIX i XX w. Koniecznie!

Taśmy rodzinne
Maciej Marcisz

Marcin Małys ma 30 lat, pochodzi ze Śląska i zawsze chciał zostać artystą. Niestety wena nie przychodzi, nie pomagają też dręczące bohatera rodzinne demony. Zabawna i bezkompromisowa opowieść o Polsce lat 90. i jednocześnie próba odpowiedzi na pytanie o świadomość pokolenia ukształtowanego przez kantory, bazary i kasety VHS. Warto.

BLACK MIRROR

Asymetria
Lisa Halliday, tłum. Maciej Świerkocki

Gdzie przebiega granica naszej empatii i możliwość zrozumienia inności? Czy w relacjach istnieje symetria? Opowieść o romansie redaktorki ze sławnym pisarzem i historia Amerykanina irackiego pochodzenia na Bliskim Wschodzie tylko pozornie są różne i sobie odległe. Mocny, dojrzały literacko debiut.

Kiedy zapada mrok
Jaume Cabré, tłum. Anna Sawicka

Samobójcy i mordercy. Ofiary i kaci. Cabré zagląda w ciemne zakamarki naszej psychiki. Dużo nieprawdopodobnych i strasznych sytuacji przytrafia się bohaterom jego opowiadań, a czytelnikowi nawet nie przyśpiesza puls. Wielbiciele Wyznaję mogą poczuć się rozczarowani nową książką Katalończyka.

Siedem śmierci Evelyn Hardcastle
Stuart Turton, tłum. Łukasz Praski

Portret damy Henry’ego Jamesa spotyka serial Black Mirror. Posiadłość jak z wiktoriańskiej Anglii, a w niej zupełnie współczesne zabójstwo. Bohater na powstrzymanie mordercy ma tylko jeden dzień, ale za to aż osiem razy. I to w ośmiu wcieleniach. Zręczny koncept i kryminał.

ZRÓB SOBIE DZIEŃ DZIECKA

Gliniany most
Markus Zusak, tłum. Anna Studniarek

Clay, jeden z pięciu braci Dunbar, podejmuje się zbudowania glinianego mostu na prośbę ojca, który kilka lat wcześniej opuś­cił rodzinę. Most ma naprawić relacje rodzinne, ale też ocalić samego bohatera. Autor Złodziejki książek powraca z poetycką sagą dla młodych dorosłych.

Bajka wybierajka. O bardzo głodnym misiu
Maciej Jasiński i Tomasz Kaczkowski

Cortazarowska Gra w klasy w wersji dla najmłodszych. To dziecięcy czytelnicy decydują o tym, jak potoczy się dzień niedźwiedzia, który obudził się z zimowego snu strasznie głodny. Dobre ćwiczenie z przyczynowo-skutkowego myślenia dla dzieci, dla dorosłych ulga, że nie trzeba co wieczór czytać dokładnie tej samej historii.

Supercepcja
Katarzyna Gacek

Przygody trójki młodych bohaterów, którzy swoją zmysłową nadwrażliwość – dotyku, smaku i węchu – przekuli w siłę i udowodnili, że cechy, które wydają nam się naszymi wadami, budują naszą wyjątkowość. Scenarzystka Katarzyna Gacek przekonała nas, że współczesna powieść przygodowa dla dzieci ma się świetnie.

Zwierzyniec
Maciej Byliniak

Interesująca podróż przez świat zwierząt przedstawionych na obrazach, fotografiach, plakatach, rzeźbach, rycinach i gobelinach. Opowieść przyrodnicza, która jest jednocześnie lekcją historii sztuki. Dowcipna i mądra.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!