Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Krótkie recenzje m.in. „Opowiadań bizarnych”, „Wyspy Węży” czy „Odpłaszczenia” przedstawia ...
2018-06-13 00:00:00
Czytać albo nie czytać

Czytać albo nie czytać – 3/2018

Czytać albo nie czytać – 3/2018

CZAR OPOWIEŚCI

Opowiadania bizarne
Olga Tokarczuk

W niezwykłym świecie opowiadań Olgi Tokarczuk trzeba być czujnym. Rzeczywistość nie jest tu ani miła, ani łagodna. Dzikie, mroczne i ekscytujące historie, z których każda toczy się w zupełnie innych realiach, budują atmosferę osaczenia i niepokoju. Czy na pewno czujesz się bezpiecznie?

Romans prowincjonalny
Kornel Filipowicz

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Kolejny etap odkrywania na nowo jednego z najciekawszych polskich prozaików. Mistrz krótkiej formy tym razem w dwóch mikropowieściach i piętnastu opowiadaniach wybranych przez Wojciecha Bonowicza. Lakoniczne, zwięzłe, przejmujące. Spokojna opowieść o ludzkich emocjach.

Czym jest człowiek
David Szalay, tłum. Jędrzej Polak

Subtelne i dowcipne opowieści o mężczyznach w podróży, o ich pragnieniach, niepokojach i niepowodzeniach. Poszukiwanie wspólnoty doświadczeń i jedności w różnorodności życia bohaterów. Złożony portret współczesnych mężczyzn.

 

LUDZIE

Księżyc
Martín Caparrós,
tłum. Marta Szafrańska-Brandt

Wojna, bieda, handel ludźmi. To wszystko sprawia, że bohaterowie reportaży Caparrósa opuszczają Mołdawię, Liberię czy Salwador. Ich historie to dla autora także okazja do zastanowienia się nad własnym podejściem do życia i świata. Księżyc powstał dziewięć lat temu, jeszcze przed głoś­nym Głodem. Niestety, nic nie stracił na aktualności.

Komeda. Osobiste życie jazzu
Magdalena Grzebałkowska

Tajemniczy, zajęty muzyką, ukryty, wsobny. Z cienia wydobywa go Grzebałkowska. Pomiędzy nutami odkrywa związki, relacje, przyjaźnie. Ta z Romanem Polańskim zaowocowała tworzeniem muzyki do większości jego filmów. Biografia Komedy i jazzu – zjawiska kulturowego i synonimu wolności.

Herbert. Biografia
Andrzej Franaszek

Z materiałów archiwalnych, rękopisów i listów przestudiowanych przez Franaszka wyłania się portret poety. Herbert zwierzył się w jednym z listów, że tworzyć może tylko wtedy, gdy towarzyszy mu niepokój i czuje zachwianą równowagę między sobą a światem. Franaszek tropi różnicę między rzeczywistością a naszym wyobrażeniem o Herbercie. Czytać!

Wyspa Węży
Małgorzata Szejnert

Wstydliwa karta z historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas drugiej wojny światowej. Na małej szkockiej wyspie Bute przez prawie dwa lata istniał obóz internowania dla polskich oficerów, którzy z dala od świata czekali na swój udział w wojnie. Nie doczekali się. Małgorzata Szejnert kreśli ich fascynujące historie, badając losy swojego wuja kapitana Ignacego Raczkowskiego, który Wyspy Węży nigdy już nie opuścił.

 

MROKI NATURY

Moja Najdroższa
Gabriel Tallent, tłum. Dariusz Żukowski

Próba zgłębienia psychiki molestowanej przez ojca dziewczyny, która próbuje wyzwolić się z okowów cierpienia podszytego erotyczną ekscytacją. Czy da się zrozumieć zło? Debiut Tallenta próbuje nas do tego przybliżyć. Książka odpycha czytelnika i jednocześnie pociąga. Mocna i mroczna.

Świństwo
Marie Darrieussecq, tłum. Barbara Walicka

Kafkowska metamorfoza w sosie à la Mendoza. Naiwna dziewczyna stopniowo zamienia się w maciorę. „Gdyby tę książkę napisał mężczyzna, chciałabym go zamordować”. Tak o wydanym we Francji w 1996 r. debiucie mówiła autorka. Prowokacyjna satyra na politykę i kulturę, która sprowadza kobietę tylko do jej ciała. I prztyczek dla kobiet, którym z tym dobrze.

Zbiornik 13
Jon McGregor, tłum. Jolanta Kozak

Kryminał na opak. Rebecca Shaw w dniu zaginięcia miała na sobie białą bluzę z kapturem. Mogła zniknąć na wiele sposobów, o których często myślano. Dziewczyny nie ma, poszukiwania trwają, a życie w górskiej wsi toczy się dalej. Gdzie jest ciało? Kiedy je odnajdą? Czytelnik będzie musiał porzucić potrzebę rozwikłania tej zagadki, kontemplując przemijanie i rytmy natury.

 

ROZRYWKA INTELEKTUALNA

Odpłaszczenie
Nick Sousanis, tłum. Adrian Markowski

Płaskość widzenia występuje wtedy, gdy dostosowujemy się do schematu jedno­wymiarowej myśli i zachowań, gdy nie istnieje potencjał zmiany obecnego stanu. „Gdy widzimy tylko to, czego szukamy, wpadamy w pułapkę i stajemy się ślepi na inne możliwości”. Komiksowy traktat filozoficzny, który pobudza świadomość i zachęca do przekraczania granic percepcji.

Siódma funkcja języka
Laurent Binet, tłum. Wiktor Dłuski

Zbrodnia, filozofia i poststrukturalizm. Thriller eksploatujący teorię spiskową związaną ze śmiercią myśliciela Rolanda Barthes’a, który zginął 38 lat temu potrącony przez ciężarówkę. Czyżby odkrył coś niebezpiecznego? Mityczną siódmą funkcję języka, która pozwala panować nad umysłami? Foucault, Eco, Derrida. Terroryści, sowiecki wywiad i włoska mafia. Nie tylko dla filozofów.

4321
Paul Auster, tłum. Maria Makuch

Im dłużej się na coś czeka, tym większe są oczekiwania. Im dłużej się coś pisze, tym dłużej się to potem czyta. Miało być dzieło życia mistrza nowojorskiej prozy, a wyszła powieść ciekawa, lecz przytłaczająca rozmiarem i mnogością szczegółów. Szkoda, bo pomysł Austera, aby pozwolić bohaterowi przeżyć swoje życie cztery razy, jest niezły. Niestety, czytelnik ma tylko jedno życie.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!