Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Przegląd wiosennych lektur przygotował duet literacki
2020-03-20 10:00:00
Czytać albo nie czytać

Czytać albo nie czytać – 2/2020

Czytać albo nie czytać – 2/2020

Na dziś

Czyta się 3 minuty

Lis
Dubravka Ugrešić, tłum. Dorota Jovanka Ćirlić

Wybitna chorwacka pisarka powraca ze zbiorem sześciu mistrzowskich esejów. Jest o sztuce snucia opowieści, nieoczywistych związkach literatury z geografią i poszukiwaniu równowagi. A wszystko łączy motyw lisa, który jest totemem pisarzy. Raz dosłownie, raz metaforycznie.

O tym się nie mówi
Emilie Pine, tłum. Joanna Figiel

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

O tym, jak to jest być kobietą w tych najbardziej skrajnych, najmroczniejszych odsłonach. Osobiste eseje o życiu w rodzinie naznaczonej alkoholizmem, doświadczeniu przemocy seksualnej, bezpłodności. Przejmujący i mądry głos. Warto!

Zew plemienia
Mario Vargas Llosa, tłum. Marzena Chrobak

Intelektualna i polityczna biografia peruwiańskiego noblisty. Droga od młodzieńczego zachłyśnięcia się ideą marksizmu, przez fascynację egzystencjalizmem Sartre’a, aż do liberalizmu. Doświadczenia kształtujące myślenie. Inspirujące!

Ich siła
Meg Wolitzer, tłum. Maria Zawadzka-Strączek

Ciekawe pytanie o feminizm w wymiarze międzypokoleniowym. Czy kobiety, mimo wszystkich zapewnień o siostrzeństwie, potrafią się wspierać? Czy potrafią być dla siebie nawzajem mentorkami? Ciepła opowieść o dojrzewaniu do feminizmu, chociaż zbyt dużo tu ideologii, a za mało literatury.

Kryminalna codzienność

Mnich z Mokki
Dave Eggers, tłum. Marek Fedyszak

Co łączy asymilację emigrantów z Jemenu w USA i kawę? Jemen to ojczyzna kawy, a ziarna tam uprawiane są najlepsze na świecie. Mnich z Mokki to prawdziwa historia muzułmanina Mokhtara Alkhanshalego, który wbrew przeciwnościom, politycznym ograniczeniom i saudyjskim bombom spełnił swój amerykański sen o byciu przedsiębiorcą.

Miss Marple. Noc w bibliotece
Adaptacja powieści Agathy Christie, scenariusz: Dominique Ziegler, rysunki: Olivier Dauger, tłum. Paweł Łapiński

Kto miał motyw? Z okazji stulecia ukazania się pierwszej powieści mistrzyni kryminału warto wrócić do Tajemniczej historii w Styles lub do którejś z pozostałych 66 powieści. Albo sięgnąć po jeden z licznych komiksów na podstawie kryminałów brytyjskiej autorki. Polecamy Noc w bibliotece z uroczą panną Marple i niecnymi złoczyńcami.

Nie ma i lepiej, żeby nie było
Edina Szvoren, tłum. Anna Butrym

Błahe powszednie kłamstewka i mroczne tajemnice rodzinne. Relacje – główny temat opowiadań węgierskiej pisarki. W jej subtelnej, a jednocześnie pełnej emocji prozie szukamy odpowiedzi na pytania, kim jesteśmy dla siebie i dla innych.

W sieci

Kentuki
Samanta Schweblin, tłum. Tomasz Pindel

Dzięki „kentuki”, małej pluszowej maskotce, ktoś z drugiego końca świata może nas podglądać albo my za jej pomocą możemy wkraść się do czyjegoś życia. Schweblin po drugiej stronie czarnego lustra znalazła przerażającą wirtualną rzeczywistość. Mroczną, niebezpieczną i niepokojąco bliską.

Algorytm Ady
James Essinger, tłum. Jerzy Wołk-Łaniewski

Ada Lovelace była kobietą, więc nie brano jej na poważnie, gdy roztaczała wizję maszyny przetwarzającej obliczenia i wzory algebraiczne. Ale to właśnie córka lorda Byrona przewidziała erę komputerów. W jej biografii, pełnej poezji i skandali, możemy odnaleźć twórczego ducha matematyczki.

Podróż na okręcie „Beagle”
Karol Darwin, tłum. Kazimierz Witalis Szarski

Kiedy mapa świata przestała być białą kartą, a stała się żywym obrazem pełnym zadziwiających postaci? Wystarczył do tego – bagatela – dalekomorski statek i pięć lat rejsu między kontynentami. Zapał młodego przyrodnika Karola Darwina zmienił nasze postrzeganie historii naturalnej, a interesowało go wszystko: każdy kamień i każda roślina. Warto sięgnąć po jego zapiski wydane po raz pierwszy w 1839 r. Otwierają oczy bez Internetu.

Królowie bajek

Bombastica naturalis
Iban Barrenetxea, tłum. Filip Łobodziński

Zgubić się wśród bukszpanów, które przybierają nieprzewidywalne formy labiryntowe, albo być zbesztanym za fałszowanie przez nadwrażliwą na muzykę stokrotkę? Takie rzeczy tylko w zielniku wielkiego Bombastusa. Boki zrywać (bo najsmaczniejszego jabłka z najwyższej gałęzi się nie da).

Państwo Burakowie i inne historie
Roald Dahl, tłum. Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk

Państwo Burakowie są brudni, wstrętni i prostaccy. Dzieci ich pokochają! Historia unicestwiania okropnych bohaterów również będzie interesująca. A po jej przeczytaniu warto uciąć sobie z dzieckiem „poględuszkę”, czyli miłą pogawędkę o nieskomplikowanych sprawach, i przypomnieć sobie, że „ktoś, kto ma dobre myśli, nigdy nie zbrzydnie”.

Królowie bajek. Opowieści o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych
Karol Vesely, Leszek K. Talko

W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zrealizowano nie tylko kultowego Reksia, Przygody Bolka i Lolka czy Porwanie Baltazara Gąbki, lecz także ponad tysiąc innych filmów! Autorzy odkrywają przedziwne sekrety tej instytucji, np. podział na „bolkowców” i „reksiowców”. Tak!

Gdzie jest noc
Agnieszka Wolny-Hamkało ilustr. Maria Ekier

Noc to niekwestionowana królowa bajek. I jest chyba bliżej, niż nam się wydaje. Łatwo się jednak wymyka. Piękna proza poetycka otula nas szczelnie i wracamy do tych chwil, które warto odnaleźć. Czytać nocą, nie tylko dzieciom.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!