Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Krótkie recenzje m.in. „Atlas osobliwości”, „Ale drzewa!” i „Krótkiej historii o długiej ...
2018-03-19 00:00:00
Czytać albo nie czytać

Czytać albo nie czytać – 2/2018

Czytać albo nie czytać – 2/2018

ZRÓB SOBIE DZIEŃ DZIECKA

Dzienniki 1954–1955 
Agnieszka Osiecka

Plany jak zawsze śmiałe i dalekie. Marzenia uparte. Do tego przeżycia i ploteczki. Osiecka studiuje. Ma 17 lat. Jest spragniona sukcesu i miłości, które pochłoną ją bez reszty. Pasjonujący monolog wewnętrzny (nad)wrażliwej poetki.

Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA
Trevor Noah
tłumaczenie: Łukasz Witczak

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Noah, popularny w USA komik, urodził się w RPA z nielegalnego związku czarnej kobiety i białego mężczyzny. Dokument o nim nosi tytuł You Laugh But It’s True (Śmiejecie się, ale to prawda). Tak samo jest z jego książką. To zbiór zabawnie napisanych, choć często gorzkich scen, ukazujący południowoafrykańską codzienność. Komiczne i poruszające.

Nieodnaleziona
Remigiusz Mróz

Inni pisarze podejrzliwie oceniają jego zawrotne tempo pisania. On sam skromnie przypomina, że King też był kiedyś nazywany „Big Makiem literatury”. W najnowszej książce porusza temat przemocy wobec kobiet. Polecamy audiobooka w gwiazdorskiej interpretacji Agnieszki Dygant i Dawida Ogrodnika.

Atlas osobliwości
Joshua Foer, Dylan Thuras, Ella Morton
tłumaczenie: Maciej Potulny

Palcem po mapie i najdziwniejszych miejscach na ziemi. Autorzy przewodnika wychodzą z założenia, że życie bez zdumienia nie jest warte życia. Zabierają nas więc nad asfaltowe jeziora, do wiosek karłów i więzień z baobabów. Fascynująca podróż.

ZRÓB DZIECKU DZIEŃ DZIECKA

Ale drzewa! 
Zuzanna Malinowska

Jak działa drzewo? Jak się mieści w nasionku? Czy jest wrażliwe? Zwyczaje i tajemnice drzew, które spotykamy codziennie, ale nie do końca znamy. Bohaterowie tej książki to brzoza, buk, dąb, jabłoń, klon i orzech. A także cis, jałowiec i sosna limba. Bo igła to też liść!

Wiersze dla dzieci
Stanisław Grochowiak
ilustracje: Gosia Herba

To było gdzieśBiały bażant, czyli dwa tomy wierszy Grochowiaka. Wznowione po 40 latach i zilustrowane przez Herbę. „W książeczce tej będzie sprawa o drzewach, ptakach i trawach”. Co więcej – Grochowiak turpista słowa dotrzymuje. Pogodna, barwna i pełna natury klasyka literatury dziecięcej.

List do króla
Tonke Dragt
tłumaczenie: Jadwiga Jędryas

Nastoletni Tiuri ma wreszcie zostać pasowany na rycerza. W noc poprzedzającą ceremonię otrzymuje jednak zadanie dostarczenia ważnego listu do władcy sąsiedniego królestwa. Misja okazuje się arcytrudna. Książka, w której honor, poświęcenie i odwaga to wartości piękne i czyste. Odtrutka na ich histeryczne wykrzykiwanie przez „prawdziwych patriotów”.

Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!
Dorota Kassjanowicz 
ilustracje: Gosia Herba

Przy tej książce na pewno nie zaśniecie, chociaż jest o zasypianiu. Przepięknie zilustrowana, pełna humoru językowa zabawa dla najmłodszych.

PRZYJAŹŃ/KOCHANIE

Detoks. dzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja/Rozmowa
Jarosław Mikołaj Skoczeń

Kronika przyjaźni między artystami, których dzieliło ponad 50 lat, ale łączyło postrzeganie świata. Leto (właściwie Łukasz Banach) napisał do Beksińskiego jako nastolatek. Korespondowali prawie sześć lat aż do tragicznej śmierci tego drugiego.

Krótka historia o długiej miłości
Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze

„Kto tam siedzi?” – wystukała ona. Po trzech tygodniach on zaczął mówić do niej „Mała”. Łączniczka i żołnierz Polski Podziemnej siedzieli w sąsiednich celach i rozmawiali alfabetem Morse’a. Pierwszy raz zobaczyli się na ślubie. Byli razem 50 lat. Reportaż o niewiarygodnej i wzruszającej więziennej miłości. Literacko pozostawia jednak niedosyt.

Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów
Ula Ryciak

Wirtuoz i uwodziciel. Całe życie polował na emocje i na kobiety, bo ciągle było mu mało miłości. Młodziutka Nela straciła głowę dla Rubinsteina, a on zdradził ją w dniu ślubu. Historia ich miłości i samotności na tle życia salonowego arystokratycznej Europy.

Krótka wymiana ognia
Zyta Rudzka

To nie jest kraj dla starych ludzi, a Rudzka nie ma dla swojej bohaterki litości. Roma, poetka, chce jeszcze od życia pełnego wachlarza emocji. Zamiast miłości może już jednak liczyć tylko na przyjaźń. Korowód myśli i życiowych strat.

TWARDY GRUNT

Księga wyjścia
Mikołaj Grynberg

Bunt studentów, protest inteligencji, antysemicka czystka. Grynberg w wywiadach pyta, jak te wydarzenia zmieniły życie polskich Żydów, co zabrał im rok 1968 i dlaczego tak wielu wyjechało z Polski. Portret ludzi, którzy po hebrajsku mówią z polskim akcentem, a po polsku – z hebrajskim.

Legenda o samobójstwie
David Vann
tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

Poruszający debiut kanadyjskiego pisarza. Nieoczywista i pełna niepokoju opowieść o relacjach rodzinnych, o traumie i stracie. Intymne opowiadania osnute między tęsknotą, pragnieniem śmierci i zapomnieniem zostają z czytelnikiem na długo.

Człowiek tygrys
Eka Kurniawan
tłumaczenie: Jędrzej Polak

Jego pisarstwo określa się jako połączenie stylów Márqueza i Rushdiego. To, co realne, miesza się z tym, co ezoteryczne. Najpierw jest brutalne morderstwo, a dopiero potem powoli dowiadujemy się, dlaczego chłopak, który twierdzi, że wstąpiła w niego biała tygrysica, zabił ku zdumieniu wszystkich pewnego artystę w średnim wieku. Przejmujące.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!