Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nie dość, że zima, to na dodatek pandemia! Jeśli musicie siedzieć w domu, sięgnijcie po książkę. ...
2020-12-11 09:00:00
Czytać albo nie czytać

Czytać albo nie czytać – 1/2021

Czytać albo nie czytać – 1/2021
Czyta się 3 minuty

Burzliwe czasy

Burzliwe czasy
Mario Vargas Llosa, tłum. Marzena Chrobak

Słynny spisek i wojskowy przewrót, za którym oprócz CIA stała też firma eksportująca owoce. Na tym tle Llosa osadził swoją 20. już powieść, która domyka niejako trylogię o splataniu się polityki i ludzkich losów w Ameryce Południowej. W Rozmowie w „Katedrze” było Peru, w Święcie kozła – Dominikana. Teraz czytamy o Gwatemali. Kolorowo, w znanym rytmie. Wciąż warto!

Cywilizacje
Laurent Binet, tłum. Wiktor Dłuski

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

A gdyby wyprawa Kolumba zakończyła się fiaskiem? I to nie Europejczycy skolonizowaliby Amerykę, tylko Inkowie udali się na podbój Starego Kontynentu? Alternatywne historie świata powstają często, ale ta jest autorstwa wyjątkowego mistrza takich zagrywek. W Siódmej funkcji języka Binet w śmierć Rolanda Barthes’a wmieszał mafię, służby specjalne i terrorystów. Teraz znowu pogrywa sobie z historią. I oby tak dalej!

10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie
Elif Shafak, tłum. Natalia Wiśniewska

Fikcja u Shafak jest tak sugestywna, że brytyjsko-turecka autorka została w 2005 r. postawiona przed sądem za słowa wypowiedziane przez bohaterkę jej powieści. Shafak bada nadużycia i słabości płci, granice politycznych represji, a nawet śmierci. Leila – bohaterka najnowszej książki Shafak – umiera. Poznajcie jej historię, nie potrwa długo – dokładnie 10 minut i 38 sekund, które was odmienią.


Kalejdoskop doznań

Wieczór w raju. Opowiadania zebrane
Lucia Berlin, tłum. Dobromiła Jankowska

Obrazki z życia kobiet. Oszczędne w słowach, ale pozostają w czytających na długo. Ulotne piękno światła odbijającego się w szklanej mozaice z butelek po piwie, widoczne tylko dla siedmioletnich przyjaciółek. Pulsujące zagajniki mimozy i mniej lub bardziej świadoma uległość. Tracenie niewinności. Drugi zbiór opowiadań autorki Instrukcji dla pań sprzątających sięga po archetypy kobiecości. Do zakochania.

Orkiestra bezbronnych
Chigozie Obioma, tłum. Magdalena Słysz

Autor dał się już poznać na świecie za sprawą znakomitych debiutanckich Rybaków. I znów dobrze miesza nigeryjski folklor oraz nigeryjską duchowość. W Afryce do dziś silna jest wiara w to, że istnieją dwa równoległe światy – fizyczny i duchowy. Narratorem historii jest chi, opiekuńczy duch bohatera. Towarzyszy młodemu Chinonso, który niczym mityczny Odyseusz próbuje wrócić z Europy w rodzinne strony, aby znów spotkać ukochaną. Z Europy do Afryki? Uniwersalne, ale też bardzo na czasie.


Z podwórka

Tkanki miękkie
Zyta Rudzka

Mięsista opowieść o mrokach miłości i trudach męskości. O żonach, kochankach i niełatwej relacji między synem a ojcem. O pożądaniu, pokucie i alkoholu. Zyta Rudzka nie zawodzi ani przez chwilę. Ostra w słowie i treści, bezkompromisowa dla bohaterów oraz czytelników. „Cisza w postępowaniu miłosnym jest najgorszą trucizną”. Chcemy więcej!

Talita
Paweł Huelle

„Talita kum!” („Dziewczynko, mówię tobie, wstań!”) – powiedział Jezus. Tytułowe opowiadanie zaczyna się od nocnego czuwania przy zmarłej Bernatce. I dzieją się rzeczy niezwykłe. W opowiadaniu Dąb w klasztornym sadzie przy pełni księżyca wyrasta drzewo, które rośnie szybciej niż ludzkie strachy. „Tego lata nie wydarzyło się nic szczególnego” – zapiszą bracia w kronice, choć dziać się będą i czary, i historia. Książka piękna i uwodzicielska!

Cudze słowa
Wit Szostak

Jak widzą nas inni? Jak o nas opowiadają? Cudze słowa to jeden człowiek, jedna śmierć i wiele różnych historii. Odtwarzamy wciąż ten sam portret przepuszczony przez siedmiu narratorów. Z każdej opowieści wyłania się inny obraz bohatera. Choć może nie powinno nas to dziwić. Inni mówią wciąż głównie o sobie. Do rozważenia.


Literaci

Tyrmand. Pisarz o białych oczach
Marcel Woźniak

Dandys, elegant i ulubieniec Warszawy. Były jeniec. Apostoł jazzu i dziennikarz „Przekroju”. Czarujący i inteligentny, kobieciarz. Pisarz nie do podrobienia. „Nikt nie śnił tak pięknie jak Lolo” – pisał o Tyr­mandzie Sławomir Mrożek. A jaki był naprawdę? Marcel Woźniak w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie już po raz drugi przeprowadza biograficzne śledztwo. Rozmawia z rodziną i przyjaciółmi, drąży i analizuje. Smakowita biografia, prawie jak czekolada Lucullus.

Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu
Justyna Sobolewska

„Czy poprzez literaturę można wyjść ze skóry człowieka? Zrozumieć autonomię zwierząt? Wcielić się w krajobraz?” Kornel Filipowicz w swoich opowiadaniach próbował tego nieustannie. Autorka jego biografii idzie tym tropem i szuka w jego pisarstwie współczesnych wątków. Na przecięciu literatury i życia wybrzmiewa oryginalne spojrzenie na inność oraz względność sądów. Ciekawie.

Hłasko. Proletariacki książę
Radosław Młynarczyk

Geniusz literatury czy produkt popkultury? Jego kariera była jedną z najszybszych i najbłyskotliwszych w polskiej literaturze. Diabelnie przystojny buntownik z iskrą w oku, który tworzył, łobuzował i uwodził. Autor, w poszukiwaniu prawdy o Marku Hłasce, odkłamuje narosłe wokół pisarza mity, plotki i legendy. Warto!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!