Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czytanie owocuje!

W letnim „Przekroju” nadzieja i ciekawość, szczęśliwe trafy i wielkie odkrycia. Ukraińska literatura i sztuka, a także antywojenny Bertrand Russell pod rękę z Josephem Hellerem. Uważne słuchanie i świadome śnienie. Dzikie pływanie i zbieranie jagód. Dbanie o rozwój, zdrowie i dobrostan. Prasłowianie, Aborygeni i uciekające ze Słońca fotony.

Kup letni „Przekrój”

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj z bezpłatną przesyłką. Sprawdź!

Przekrój
Lubicie czytać, ale nie wiecie, po jaką książkę sięgnąć w kolejny zimowy wieczór? Zerknijcie, ...
2019-12-06 10:00:00
Czytać albo nie czytać

Czytać albo nie czytać – 1/2020

Czytać albo nie czytać – 1/2020
Czyta się 2 minuty

Język i figle

Diabli dykcjonarz 
Ambrose Bierce, tłum. Mateusz Kopacz

Przewrotny leksykon złożony z ponad 1,5 tys. haseł opisujących codzienność, ale wyjaśnionych z diablim cynizmem i iście czarnym humorem. Klasyka amerykańskiej satyry wydana za oceanem w 1911 r. dopiero teraz ukazuje się w Polsce w całości, choć fragmenty drukowano lata temu m.in. w „Przekroju”. Obowiązkowo!

Słownik miejsc wyobrażonych 
Alberto Manguel i Gianni Guadalupi, tłum. Piotr Bikont, Jan Gondowicz, Michał Kłobukowski, Jolanta Kozak, Maciej Płaza, ­Maciej Świerkocki

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Od Krainy Czarów Lewisa Carrolla i tolkienowskiego Śródziemia po Hogwart, Macondo i Dolinę Muminków. A oprócz tego cała masa mniej znanych krain. Wśród nich także Prawiek Olgi Tokarczuk i Wyspy Bergamuty Jana Brzechwy. Dzieło opasłe, ale warte każdej kartki.

Dobra zmiana
Katarzyna Kłosińska, Michał Rusinek

Antidotum na Wiadomości TVP, czyli słownik języka władzy wzięty na warsztat przez językoznawców. Autorzy badają wybrane sformułowania współczesnej polskiej nowomowy, analizują takie zwroty, jak „demon postępu i nowoczesności”, „wymiana elit” czy „nadzwyczajna kasta”.

Feminatywy

Czarownice 
Mona Chollet, tłum. Sławomir Królak

Jesteś niezależną kobietą, rozumiesz siebie i odważnie wyrażasz swoje poglądy? Spłoniesz na stosie! Może nie ognia, ale społecznej pogardy i wykluczenia. Autorka w eseistycznej formie przedstawia historię czarownic od średniowiecznych polowań po dzisiejsze wypowiedzi niektórych polityków. Z dedykacją dla mężczyzn.

Opowiadania wszystkie 
Clarice Lispector, tłum. Wojciech Charchalis

Nadrabianie zaległości, czyli duży zbiór opowiadań zmarłej w 1977 r. brazylijskiej pisarki o żydowsko-ukraińskich korzeniach. Krótkie formy, w których często powraca motyw kobiecości i związanych z nią emocji. Bohaterki opowiadań Lispector często próbują stać się kimś innym, ale dzięki temu prawdziwie odsłaniają siebie. Bywa zmysłowo, ale nie tylko dlatego jesteśmy na tak.

Sprzątaczka 
Stephanie Land, tłum. Barbara Gadomska

A gdyby Kopciuszek nie poślubił księcia, tylko napisał bestsellerową powieść o swoim życiu? Stephanie Land znała wszystkie brudne sekrety domów, w których sprzątała. Była przemęczona, poniżana i niedożywiona, ale musiała żyć – dla córki. Wyzwoliło ją pisanie, jednak była to długa i gorzka podróż. Poruszająca i ważna lektura.

Różne światy

Boznańska. Non finito 
Angelika Kuźniak

Nie płótno, tylko tektura. Nie ludzie, ale obrazy. O Boznańskiej często mówi się, że była „szarą malarką”, a tymczasem w oku słynnej Dziewczynki z chryzantemami można znaleźć aż siedem pigmentów! Biografia artystki, która stawiała malarstwo przed życiem, składa się z pozornych sprzeczności. Warto się nad nimi zastanowić.

Czarne słońce 
Jakub Żulczyk

Dystopijno-komiksowy obraz Polski, w której jest już porządek, czyli rządzi nami kler, a za „pedalstwo, skrobany i sowiectwo idzie się do więzienia”. Podążamy śladami neofaszysty Gruza i jego krwawej drogi do ostatecznej przemiany, ale choć książka epatuje okrucieństwem i wulgarnością, to w żaden sposób czytelnika nie porusza.

Nie przywitam się z państwem na ulicy
Maria Reimann

Jest niesprawna, inna. Nie odwzajemni uśmiechu, nie przywita się na ulicy, ale może nam opowiedzieć o swoim życiu i będzie to wyważona, mądra i poruszająca historia. Niepełnosprawność jako temat eseju, próba wyrażenia siebie i narzędzie do życia. Koniecznie.

Słuchajcie noblistek

Dom dzienny, dom nocny 
Olga Tokarczuk, czyta Olga Tokarczuk

Trudno dziś dostać się na spotkanie z naszą noblistką. Pozostają na szczęście książki, a my zachęcamy szczególnie do ich słuchania. Polecamy audiobook, który czyta sama autorka! Swoim mądrym i ciepłym głosem opowiada niezwykłe historie z pogranicza snów i mitów. Na dobranoc i na życie.

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
Swietłana Aleksijewicz, tłum. Jerzy Czech, czyta Krystyna Czubówna

To między innymi właśnie ten reportaż o ofiarach katastrofy czarnobylskiej elektrowni jądrowej zainspirował twórców głośnego serialu Czarnobyl. Stąd pochodzi dramatyczna historia Ludmiły Ignatienko i jej męża Wasilija – strażaka, który jako jeden z pierwszych pośpieszył gasić radioaktywny pożar. Mocne i niestety prawdziwe.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!