Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Twardziele w mundurach mają już globalne ocieplenie na swoich celownikach i lada moment nacisną odpowiednie ...
2017-01-12 00:00:00
Czy czeka nas koniec
Czy czeka nas koniec
reż. Fisher Stevens
Czy czeka nas koniec
2016

„Before the Flood” znaczy „Przed potopem” i taki polski tytuł powinien mieć ten film. Dzieło zdecydowanie godne polecenia: Leonardo DiCaprio, celebryta reporter, podróżuje z ekipą po całym świecie, składając obraz globalnego ocieplenia z wielu lokalnych perspektyw. Wyłania się z tego wizja nieuchronnej katastrofy. Wprawdzie twórcy filmu próbują równoważyć wstrząsające relacje i dramatyczne naukowe dane wypowiedziami pełnymi nadziei, ale są to w większości frazesy – np. prezydent Barack Obama pociesza nas, zapewniając, że problemem postanowił zająć się Pentagon. Alleluja! Twardziele w mundurach mają już globalne ocieplenie na swoich celownikach i lada moment nacisną odpowiednie guziki, by obrócić zmiany klimatyczne w perzynę! Niestety, z filmu jasno wynika, że politycy, choć po mistrzowsku opanowali uśmiechy wśród fleszów i poklepywanie się po plecach, nie są w stanie sprostać wielkiemu wspólnemu wyzwaniu. Możliwy jest jednak wysiłek oddolny, zmiana przyzwyczajeń każdego z nas. Lepiej nabywajmy te nawyki już teraz, by przekazać je dzieciom i wnukom, które będą żyły w czasach potopu. Film dostępny na kanale National Geographic.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Łukasz Kaniewski

Łukasz Kaniewski

Pisze o kosmosie i tam też mieszka. Czy lubi rymować? Mowa! Ma bałagan na biurku. Jeździ komunikacją miejską.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!