Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Skoro artysta jest tak dobry, jak jego ostatnie dzieło, to można powiedzieć, że Świątek jest spoko ...
2017-11-20 12:00:00
Destroix

COŚ DOBREGO WE SŁOWAKU

COŚ DOBREGO WE SŁOWAKU
„Bolesław Śmiały”
reżyseria: Paweł Świątek, tekst: Stanisław Wyspiański
„Bolesław Śmiały”
Teatr im. Słowackiego w Krakowie

Paweł Świątek debiutował pięć lat temu, a do dzisiaj na tym jedzie. Na tym, na debiucie, bo w tak zwanym międzyczasie myślę, że nie stało się nic. Umówmy się, że się nie stało, że Gyubala Wahazara według Witkacego, Na dnie według Gorkiego – że tego nie było. Skoro artysta jest tak dobry, jak jego ostatnie dzieło, to można powiedzieć, że Świątek jest spoko i ma drugi debiut.

Przez cały spektakl byłem przekonany, że to Słowackiego. Z patronem teatru mi się skojarzyło. A to chodziło o patrona roku, na którego są pieniądze. Niełatwy tekst do powiedzenia, ten Bolesław Śmiały, ale gdy powiedzieć dobrze, to jest łatwy do słuchania.

Przez moment miałem też wrażenie, że to przedstawienie specjalnie „pode mnie”, reżyser połączył dwa składniki, które po prostu uwielbiam: Majnicza z kadzidłem. Tak samo zrobił Klata w Trylogii i tak samo lowe. W Słowaku Michał Majnicz jest w roli gościnnej, ale tytułowej. Tak boskiego aktora to ze świecą szukać. Jako król Bolesław Śmiały ma wzbudzać w widowni grozę. Wzbudza! I nie tylko gołym tyłkiem.

Wyszedł horror teatralny w podgatunku zombie, z właściwym mejkapem mącznym. Punktem zbornym scenografii jest stos VHS-ów, robią to na VHS-ach! Jeśliby reżyser chciał podmienić tytuł, dałby Seks, kłamstwa i kasety video.

Nie wierzyłem, że kiedykolwiek cokolwiek się w Słowaku uda. Może to metafizyka miejsca, bo ten spektakl jest grany w kolonii Słowaka, poza budą główną, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, przestrzeni niewolnej od słabych wystawień, ale za mało ich było, żeby wszystko zepsuć, bo budynek młody i jeszcze żyje.

Bolesław Śmiały to przedstawienie polemiczne wobec naszych obecnych okoliczności władzy – o konflikcie tronu i ołtarza. Biskup Stanisław chodzi od początku z rozpołowioną, okrwawioną czaszką, bo tak się dla duchownych kończy pójście w politykę, rozdwojeniem jaźni. Jak powiada Ewangelia, nie da się jednocześnie Bogu i mamonie. Postać tytułowa w szlafroku boksera, bez kija nie podchodź, a na scenie żywy ogień.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!