Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Choć nowej płyty Natalii Przybysz słucha się naprawdę dobrze, trudno spodziewać się, by powtórzyła ...
2017-10-08 10:00:00
Bez prądu
Światło nocne
Natalia Przybysz
Światło nocne
Warner Music 2017

W bogatym rejestrze uników i niedopowiedzeń, jakim dysponuje każdy szanujący swoją pracę recenzent, znajduje się zwrot: „Gdyby leciało w radiu, tobym nie przełączył”. I choć ostatni raz tego medium słuchałem w czasach, gdy red. Stawiszyński prowadził Niedzielę filozofów, to chętnie rozpocząłbym recenzję nowej płyty Natalii Przybysz od tego właśnie zdania. Formuły, która ma sens choćby dlatego, że piosenki tej wokalistki często fruwały na falach eteru, a bluesowo-rockowy charakter krążka Światło nocne oraz polskojęzyczne teksty (kluczowa sprawa!) z pewnością znów przekonają kilku dyrektorów muzycznych. Jeśli więc tytułowe Światło nocne czy Dzieci malarzy nie wyleją się na nas (tj. na Państwa) z radiowych głośników, to tylko ze względów politycznych.

No tak, po wiadomym wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” nowa płyta Natalii Przybysz mogłaby zawierać 10 instrumentalnych utworów na buzuki i trójkąt, a i tak podzieliłaby publiczność. I może w tym jednym jedynym wypadku działa to na korzyść artystki, bo bez tych wcześniejszych kontrowersji recenzenci nie mieliby teraz za bardzo o czym pisać. No bo tak: słychać, że Przybysz ma w zespole naprawdę bardzo dobrych muzyków. Ma też świetny głos, choć jej maniera może na dłuższą metę irytować. Wystarczy włączyć sobie S.O.S. Przybory i Wasowskiego i posłuchać wersji Natalii Przybysz i Ewy Bem, by zrozumieć, co mam na myśli. Zastanawiałem się nawet, kogo najbardziej przypomina mi wokalistka w tej swojej manierze i na wysokości Mandali wyszło mi, że podśpiewującego Tego Typa Mesa (spostrzeżenie na marginesie: zabawne, że kiedyś angielski rodzimych artystów brzmiał jak polski, a teraz ich polski brzmi trochę jak angielski).

Co do tekstów, które znajdziemy na Świetle nocnym, to zwykle bronią się one raczej jako opowieści, ale już na poziomie poszczególnych wersów i rymów bywa różnie („Obudzić się trudno/Gdy ciemno i brudno/Kolejny dzień w raju/Wśród ludzi na haju/Znużonych ojczyzną/Karmionych łatwizną”). Podobnie jest z kompozycjami. Najlepiej słucha się tych wolniejszych: soulowe Dzieci malarzy mają w sobie coś z nagrań Franka Oceana, proste bluesowe Vardo pozwala Przybysz na wokalny popis, podobnie jest zresztą ze Światem wewnętrznym. Wydawałoby się więc, że te dwie ostatnie piosenki to idealna formuła, na jakiej oparto ten album: proste, powtarzające się, bluesowe i soulowe podkłady, a na pierwszym planie świetnie operująca swoim silnym głosem wokalistka. Niestety, Światło nocne zawiera również kilka rockowych, powiedzmy, postinterpolowych numerów, które broniłyby się na UniSexBlues Nosowskiej – tylko że tamta płyta ukazała się przecież 10 lat temu.

Światło nocne brzmi naprawdę dobrze, Natalia Przybysz ma świetny głos, a jej teksty układają się przynajmniej w jakieś historie. Myślę jednak, że to za mało, by powtórzyć sukces Prądu. Teraz przydałoby się to wszystko jeszcze jakoś zgrabnie spuentować, ale – cholera – o radiu już pisałem…
 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Jan Błaszczak

Rocznik 1987. Na co dzień pracownik działu programowego Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”. Współpracuje z „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książki „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side”, która ukazała się w 2018 r. w serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne. Publikował również na łamach m.in. „Polityki”, „Machiny”, „Wprost” i „Gazety Magnetofonowej”, a jako reporter współpracował z Programem II Polskiego Radia.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!