Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Było mi strasznie głupio w tym pierwszym rzędzie, że aktorzy tak wyraźnie cisną na dowcip, a ja ...
2017-10-02 12:00:00
Destroix

A to kiedyś zrobił Lupa!

A to kiedyś zrobił Lupa!
Sztuka
reżyseria Tadeusz Bradecki tekst Yasmina Reza
Sztuka
Teatr Śląski w Katowicach

Na kultowym fanpejdżu Pilne: Krystian Lupa powiedział był kiedyś mem na 1 kwietnia, co różni reżyserzy żartują, że zrobią. Augustynowicz, że zrobi spektakl na bogato, Warlikowski – że na biednie, Świątek – że długi, a Bradecki – że dobry.

Teatr Bradeckiego jest niedobry w tym najprostszym sensie: „słabe, zagrane, numeras, operetka” (Demirski, Bitwa warszawska). Teatralny teatr, konwencjonalny na 100%, tak zwana konfekcja. Ale ja nie mówię, jak się mało chodzi na spektakle, to można to lubić!

Tak więc mamy tekst Yasminy Rezy o snobizmie na oślep, ten sam, który w najntisach wziął wystawił Lupa. Na scenie brak scenografii jak malunku na malaturze. Tyle co trzy krzesła oraz trzy zastawki. A, zapomniałbym – trzech aktorów! Panowie są wiekowi i się bosko przeginają. Grają afektację. Jeden sobie kupił dzieło o zerowej wartości estetycznej, a dużej rynkowej, i koledzy mają z niego polew.

Było mi strasznie głupio w tym pierwszym rzędzie, że aktorzy tak wyraźnie cisną na dowcip, a ja się nie śmieję. Zbyt kulturalny humor jak na mnie, zbyt – przepraszam – emerycki, bez zębów. Śmiałbym się może, gdyby taką bajerą jechał przy mnie pracodawca, wiecie, o co chodzi. A tak – chciałem się zapaść. Siedziałem pod reflektorem, licząc, że spadnie i mnie zabije.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!