Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Było mi strasznie głupio w tym pierwszym rzędzie, że aktorzy tak wyraźnie cisną na dowcip, a ja ...
2017-10-02 12:00:00
Destroix

A to kiedyś zrobił Lupa!

A to kiedyś zrobił Lupa!
Sztuka
reżyseria Tadeusz Bradecki tekst Yasmina Reza
Sztuka
Teatr Śląski w Katowicach

Na kultowym fanpejdżu Pilne: Krystian Lupa powiedział był kiedyś mem na 1 kwietnia, co różni reżyserzy żartują, że zrobią. Augustynowicz, że zrobi spektakl na bogato, Warlikowski – że na biednie, Świątek – że długi, a Bradecki – że dobry.

Teatr Bradeckiego jest niedobry w tym najprostszym sensie: „słabe, zagrane, numeras, operetka” (Demirski, Bitwa warszawska). Teatralny teatr, konwencjonalny na 100%, tak zwana konfekcja. Ale ja nie mówię, jak się mało chodzi na spektakle, to można to lubić!

Tak więc mamy tekst Yasminy Rezy o snobizmie na oślep, ten sam, który w najntisach wziął wystawił Lupa. Na scenie brak scenografii jak malunku na malaturze. Tyle co trzy krzesła oraz trzy zastawki. A, zapomniałbym – trzech aktorów! Panowie są wiekowi i się bosko przeginają. Grają afektację. Jeden sobie kupił dzieło o zerowej wartości estetycznej, a dużej rynkowej, i koledzy mają z niego polew.

Było mi strasznie głupio w tym pierwszym rzędzie, że aktorzy tak wyraźnie cisną na dowcip, a ja się nie śmieję. Zbyt kulturalny humor jak na mnie, zbyt – przepraszam – emerycki, bez zębów. Śmiałbym się może, gdyby taką bajerą jechał przy mnie pracodawca, wiecie, o co chodzi. A tak – chciałem się zapaść. Siedziałem pod reflektorem, licząc, że spadnie i mnie zabije.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!