Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 7 „Przekrojowych” tekstów oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Amerykańska pisarka Annie Proulx przyjechała do Polski spotkać się z czytelnikami na Big Book Festival ...
2018-06-25 17:00:00
Annie Proulx

Annie Proulx o wizycie w Puszczy Białowieskiej

Annie Proulx o wizycie w Puszczy Białowieskiej

Zawsze pragnęłam zobaczyć Puszczę. Jej reputacja sięga daleko, jest przecież ostatnim zachowanym fragmentem najstarszego lasu Europy. Poza tym jak każdy wyrosłam na bajkach, w których ojciec prowadzi swoje dzieci do lasu, mówiąc im: „Połóżcie się tutaj na chwilę, niebawem wrócę”, i odchodzi na zawsze. Trudne prawdy o życiu docierały do naszej świadomości właśnie poprzez baśniowe opowieści o lasach i mam wrażenie, że jako dziecko łączyłam te wszystkie trudne sprawy właśnie z lasem.

Wciąż staram się przetrawić to, co zobaczyłam i usłyszałam i jeszcze nie wiem, w jaki sposób to doświadczenie mnie poruszyło. Zawsze staram się, aby samo miejsce opowiedziało mi, co się w nim dzieje, próbuję uniknąć nakładania na nie narracji z zewnątrz.

Spotkałam w Polsce dużo ludzi, którzy lubią swoje lasy, są ich ciekawi. To dla mnie bardzo ważne i nowe doświadczenie. Nad tym właśnie się zastanawiam. Dlaczego inni ludzie tak nie mają? Czy jest to ważna część charakteru Polaków? Jak do tego doszło? Jestem tego bardzo ciekawa. Dlatego też nie jestem w stanie odpowiedzieć wyczerpująco na pytanie o Puszczę Białowieską. Będę jeszcze długo nad tym myśleć.

Data publikacji: