pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Czyli jak wydłużyć życie o kilka, a nawet kilkanaście minut.
2020-03-20 10:00:00
Mateusz Kołczinger

Sekretna promocja

Sekretna promocja

O ukrytej promocji w moim lokalnym supermarkecie nigdy bym się nie dowiedział, gdyby nie właściwa mi przenikliwość umys­łu. Akcja jest tajna w stu procentach – nie ma ulotek, reklam, nikt nikomu o niej nie mówi. Mimo to cieszy się wielkim powodzeniem, kilka razy dziennie uszczęśliwiając wybrańców niezwykłym trofeum.

Czyta się 2 minuty

Początek promocji jest zawsze podobny: na sali znajduje się dużo klientów, a kasjer tylko jeden. Albo mnóstwo klientów, a kasjerki są tylko dwie. W każdym razie otwartych kas jest za mało, żeby klientów płynnie obsłużyć. Nie jest to od razu ewidentne, zaczyna się niepostrzeżenie, tylko nieliczni już na tak wczesnym etapie widzą, że coś się szykuje.

Emocje pojawiają się po minucie lub dwóch. Kolejka do jedynej otwartej kasy rośnie. Ludzie zaczynają się denerwować, rozglądać. Po jakimś czasie kolejka jest na tyle pokaźna, że ludziom odechciewa się do niej dołączać, słyszy się okrzyki zniecierpliwienia i różne niestosowności. Ale pracownicy niemal nigdy nie pozwalają, by ten przykry moment nadszedł, więc już wcześniej pojawia się nowy sprzedawca i ze słowem „zapraszam” wślizguje się za którąś z zamkniętych kas.

I to jest właśnie moment, kiedy promocja się rozstrzyga. Kolejka do pierwszej kasy przełamuje się wpół i tylna jej część ląduje przy drugiej kasie. Ale nie ma żadnej ścisłej reguły dotyczącej kolejności w nowo powstałej kolejce. Czasem zdarza się nawet, że zwycięży ktoś spoza, kto zaczaił się przy zamkniętej jeszcze kasie, niby to wybierając gumy do żucia leżące na stojaku. Bywa i tak.

Niezależnie od stylu, w jakim po­konał konkurencję, zwycięzca reaguje zawsze tak samo: bombardowany spojrzeniami pozostałych klientów garbi się odrobinę, chowa głowę w ramionach, pośpiesznie wykładając swoje zakupy na ruchomą gumową taśmę. A na jego twarzy pojawia się uśmiech, błogi, z nutką chytrości.

Czytelniczko, Czytelniku,

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto już teraz aby czytać i słuchać artykułów z bieżącego numeru!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!