Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czyli jak wydłużyć życie o kilka, a nawet kilkanaście minut.
2020-03-20 10:00:00
Mateusz Kołczinger

Sekretna promocja

Sekretna promocja

O ukrytej promocji w moim lokalnym supermarkecie nigdy bym się nie dowiedział, gdyby nie właściwa mi przenikliwość umys­łu. Akcja jest tajna w stu procentach – nie ma ulotek, reklam, nikt nikomu o niej nie mówi. Mimo to cieszy się wielkim powodzeniem, kilka razy dziennie uszczęśliwiając wybrańców niezwykłym trofeum.

Czyta się 2 minuty

Początek promocji jest zawsze podobny: na sali znajduje się dużo klientów, a kasjer tylko jeden. Albo mnóstwo klientów, a kasjerki są tylko dwie. W każdym razie otwartych kas jest za mało, żeby klientów płynnie obsłużyć. Nie jest to od razu ewidentne, zaczyna się niepostrzeżenie, tylko nieliczni już na tak wczesnym etapie widzą, że coś się szykuje.

Emocje pojawiają się po minucie lub dwóch. Kolejka do jedynej otwartej kasy rośnie. Ludzie zaczynają się denerwować, rozglądać. Po jakimś czasie kolejka jest na tyle pokaźna, że ludziom odechciewa się do niej dołączać, słyszy się okrzyki zniecierpliwienia i różne niestosowności. Ale pracownicy niemal nigdy nie pozwalają, by ten przykry moment nadszedł, więc już wcześniej pojawia się nowy sprzedawca i ze słowem „zapraszam” wślizguje się za którąś z zamkniętych kas.

I to jest właśnie moment, kiedy promocja się rozstrzyga. Kolejka do pierwszej kasy przełamuje się wpół i tylna jej część ląduje przy drugiej kasie. Ale nie ma żadnej ścisłej reguły dotyczącej kolejności w nowo powstałej kolejce. Czasem zdarza się nawet, że zwycięży ktoś spoza, kto zaczaił się przy zamkniętej jeszcze kasie, niby to wybierając gumy do żucia leżące na stojaku. Bywa i tak.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Niezależnie od stylu, w jakim po­konał konkurencję, zwycięzca reaguje zawsze tak samo: bombardowany spojrzeniami pozostałych klientów garbi się odrobinę, chowa głowę w ramionach, pośpiesznie wykładając swoje zakupy na ruchomą gumową taśmę. A na jego twarzy pojawia się uśmiech, błogi, z nutką chytrości.

I nie należy się temu uśmiechowi dziwić, bo zwycięzca sekretnej promocji wygrywa to, co najcenniejsze. Życie. Kilka lub kilkanaście minut życia, których nie musi spędzić w kolejce do kasy.

Każdy myślący perspektywicznie człowiek prędzej czy później zada sobie pytanie: czy umiejętnie grając w sekretną promocję i kumulując wygrane, można zdobyć nieśmiertelność? Odpowiedź brzmi: nie.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!