Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Istnieją dwa rodzaje podróży, określane w islamie słowami „rihla” i „safar”. „Rihla” ...
2018-06-13 00:00:00
Ziauddin Sardar

Kto nie podróżował, ten nigdy nie żył

Kto nie podróżował, ten nigdy nie żył

Odkrywanie to jedyny cel podróżowania. Istnieją dwa rodzaje podróży, określane w islamie słowami rihlasafar. Rihla to podróż, w którą wyruszamy, by poznać świat i inne kultury, by się uczyć i zdobywać wiedzę. Nie mylmy tego z turystyką. Wakacyjny wyjazd nie jest podróżą, nie jest nią też migracja. Ludzie migrują, bo szukają lepszego życia albo muszą uciekać przed wojną i prześladowaniami, natomiast podróż ma charakter dobrowolny. Należy ją świadomie zaplanować, nierzadko zajmuje wiele czasu, nie tylko spędzanego w drodze i na kolejnych przystankach, ale też w miejscu docelowym. Aby poznać innych ludzi, inną kulturę, aby uczyć się o nich i od nich, musisz poznać ich język, przekonania i zwyczaje. Musisz żyć wśród nich, stworzyć drugi dom w nowym miejscu.

Dawni muzułmańscy podróżnicy, chociażby Ibn Jubair w XII w.­ czy Ibn Battuta, który przemierzał świat w XIV stuleciu, pozostawili po sobie wspaniałe rihle, czyli dzienniki podróży. Ibn Jubair zjeździł cały Półwysep Arabski, tworząc księgę, która dostarcza nam dziś bezcennych informacji na temat średniowiecznej islamskiej sztuki i architektury. Kolekcjonował doświadczenia jak sroka świecidełka: starannie opisywał wszystko, co ujrzał. Rihla Ibn Battuty jest zbiorem dziwacznych i wspaniałych rzeczy, które oglądał podczas swoich zapierających dech w piersiach przygód. W X stuleciu inny muzułmański podróżnik dotarł do Skandynawii; napisane przezeń Podróże Ibn Fadlana stanowią ważne źródło wiedzy o wikingach i Bułgarii Woł­żańsko-Kamskiej. Muzułmańscy uczeni uważali, że rihla wymaga, aby prawdziwy podróżnik przedstawił innym swoje odkrycia oraz wiedzę zdobytą podczas wędrówek – poważne przedsięwzięcie musi wszak zaowocować poważnym dziełem.

Safar również zakłada przemieszczanie się, ale w tym wypadku mamy raczej do czynienia z podróżą wewnętrzną, z odkrywaniem siebie, przemianą i ważnymi zdobyczami. Czasem ma charakter duchowy, czasem stanowi zasadniczy element systemu wierzeń lub kultury. Dla muzułmanów niezwykłą rolę odgrywa na przykład hadż – pielgrzymka do Mekki określana mianem piątego filara islamu, trudna i wymagająca, obejmująca wiele rytuałów. Ostatecznym jej celem jest duchowe oświecenie. Podobnie rzecz ma się w przypadku drogi św. Jakuba wiodącej do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Ale safar nie musi oznaczać pielgrzymki. To wszelkiego rodzaju podróże, które zmuszają do refleksji i pozwalają lepiej dostrzec, że wszystko wokół jest ze sobą połączone. Nie liczą się widoki, nie liczą się światy przemierzane przez wędrowca, ale ludzie poznawani po drodze, spotkania, które każą podać w wątpliwość wcześniej przyjmowane założenia, zmuszają do wewnętrznej przemiany i tworzenia nowej syntezy.

Odbyłem podróże jednego i drugiego rodzaju. Zjeździłem kraje islamskie, od Maroka po Indonezję, pragnąc odkrywać mocne i słabe strony muzułmańskich społeczeństw. Nieraz uczestniczyłem w pielgrzymce do Mekki. Podejmowałem też safar i przekonywałem się, jak bardzo byłem wcześniej niemądry. Mogę stwierdzić bez cienia wątpliwości, że kto nie podróżował, ten nigdy nie żył. Jeśli nie zapuścisz się daleko w świat, nie posiądziesz wiedzy. Jeśli nie spróbujesz odkryć siebie, nigdy siebie nie poznasz.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Ziauddin Sardar

Ziauddin Sardar

Pisarz, intelektualista, naukowiec. Bada islam, interesują go także związki kultury i nauki. Przez niektórych nazywany myślicielem postmodernistycznym. Uważa, że żyjemy w „postnormalnym świecie”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!