Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
Fenomen rządzonych w sposób niedemokratyczny Dubaju i Singapuru stanowi wyzwanie dla USA i dla Zachodu.. ...
2018-03-19 00:00:00
Paulina Wilk

Alternatywa dla demokracji?

Alternatywa dla demokracji?

Fenomen rządzonych w sposób niedemokratyczny Dubaju i Singapuru stanowi wyzwanie dla USA i szerzej dla Zachodu.

W Azji widać bowiem wyraźnie, że zachodnia demokracja liberalna niekoniecznie jest atrakcyjną alternatywą dla bogacących się państw, którymi na razie – dopóki są pieniądze – z powodzeniem rządzą autokraci. Szczególnie gdy wzorem są coraz bogatsi Chińczycy z ich kontrolowanym przez partię komunistyczną kapitalizmem państwowym czy kwitnące Emiraty Arabskie. To właśnie ośrodki arabskie i chińskie wydają się wyznaczać wzory działania w nowym stuleciu.

Zamachy na wieże WTC w 2001 r. i kryzys amerykańskich banków w 2007 r. odebrano na Dalekim Wschodzie jako przejawy słabości Ameryki, która w dodatku – wybierając Donalda Trumpa na prezydenta – przyznaje się do własnej wściekłości, biedy i kolejek po zapomogi. 

Tymczasem państwa Oceanu Indyjskiego mają swoich, podziwianych i cieszących się poparciem przywódców, takich jak szejk Al Maktum w Dubaju, prorynkowy konserwatysta Narendra Modi w Indiach czy chiński prezydent Xi Jinping, który coraz śmielej wkracza do Davos i na salony rozwijającego się świata.

Ocean Indyjski zapowiada świat pozbawiony dominującego ośrodka. Mniejsze i większe państwa regionu tyleż z chińskich inwestycji korzystają, co boją się ich przewagi, więc kompensują je relacjami z innymi partnerami, od RPA po Malezję. Ciągłe kursowanie po wodach oceanu, wymieszanie grup etnicznych i obecność kontrahentów z dalekich krajów spowodowały, że islam w Indonezji czy Indiach dotąd mało się zradykalizował. Mimo powtarzających się zamachów spośród mieszkających tam setek milionów muzułmanów niewielu zasiliło szeregi Al-Kaidy czy tzw. Państwa Islamskiego. Nie powiodło się otwarcie tam południowego frontu ISIS. 
 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Paulina Wilk

Paulina Wilk

Redaktorka działu Kultura i społeczeństwo w kwartalniku „Przekrój”, pisarka i publicystka zajmująca się literaturą i problematyką rozwoju globalnego. Opublikowała m.in. „Lalki w ogniu” o Indiach współczesnych oraz „Pojutrze. O miastach przyszłości”, a także serię bajek o misiu Kazimierzu dla dzieci i niezupełnie dorosłych. Współtworzy Fundację „Kultura nie boli”, centrum literackie Big Book Cafe oraz międzynarodowy festiwal czytelniczy Big Book Festival.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!